Kosova12 Prill 2024, 20:20

“Përpëlitjet” e fundit të Vuçiçit para pranimit të pavarësisë së Kosovës!

Shkruar nga Dragan Šormaz

“Përpëlitjet” e fundit të Vuçiçit para

Franca nuk do të ndryshojë politikën e saj. Për ta Kosova është shtet dhe Serbia duhet të jetë pjesë e sistemit të ri që po ndërtohet për shkak të së ardhmes evropiane. Siguria më e lirë dhe më efektive për Serbinë është anëtarësimi në NATO.

Vizita në Francë zbuloi plotësisht situatën në të cilën ndodhet Serbia, para së gjithash për shkak të politikës së Vuçiçit.

Edhe pse këtu në Beograd krijohet kot imazhi se Kosova është çështja më e rëndësishme e Serbisë, sepse është e qartë se nuk është! Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve (francezo-gjermane) e zgjidhi atë çështje.

Zbatimi i asaj marrëveshje është duke u zhvilluar dhe vetë Vuçiç e ka pranuar publikisht në Paris se Serbia deri më tani ka zbatuar tre pika të marrëveshjes, edhe pse këtu opinioni është ende mendon se ai nuk ka nënshkruar asgjë.

Presidenti Macron e bëri të qartë se Serbia pritet të zbatojë Marrëveshjen dhe se anëtarësimi i saj në BE varet nga ajo. Ai po ashtu e ka bërë të qartë se Serbia duhet të ndalojë së kundërshtuari hyrjen e Kosovës në organizatat ndërkombëtare - Këshilli i Evropës tani është i rëndësishëm, por edhe Interpoli, OSBE-ja, dhe ndoshta tashmë këtë vit, kandidatura e Kosovës për anëtarësim në NATO dhe BE.

E keni vënë re se si është zhdukur Këshilli i Evropës nga mediat në Serbi, nuk ka lajme as për super ekipin që e zgjidh problemin?!

Vuçiç ishte veçanërisht i shqetësuar nga gjetjet e presidentit Macron në lidhje me rastin “Banjska”, i cili është guri më i rëndë në qafën e presidentit serb. Ai e di se me ngritjen e aktakuzës në Prishtinë, Serbia do të etiketohet si organizatore e krimit. Atij i thuhet qartë që të arrestojë të gjithë të dyshuarit, por më pas ata janë dëshmitarë të rolit të tij. Në atë situatë, kur i gjithë publiku perëndimor mëson të vërtetën, bashkëpunimi me të bëhet i pamundur.

Për të njëjtën arsye, ai tani po e zbaton me shpejtësi Marrëveshjen, ajo do ta sjellë Serbinë në një pozicion të njohjes de facto, me shpresën se do të shpëtojë pozicionin e tij politik.

Çështja më e rëndësishme për Serbinë është marrëdhënia e saj me Rusinë. Lufta në Ukrainë ka ndryshuar tërësisht gjeopolitikën e Evropës. Të gjitha vendet evropiane kanë hequr dorë nga qindra miliarda euro në këmbim me Rusinë për hir të një të ardhmeje të sigurt.

Sido që të përfundojë kjo luftë, vërtetoi një gjë - Perëndimi bëri një gabim pas rënies së Murit të Berlinit, ai duhej të vazhdonte të njëjtat marrëdhënie me Moskën si me BRSS.

Rusia është një perandori, dhe një perandori gjithmonë tenton të zgjerojë ndikimin dhe territorin e saj, Rusia nuk do të jetë kurrë një vend demokratik evropian. Po krijohet një koncept krejtësisht i ri sigurie në të cilin Evropa forcon kapacitetet e saj mbrojtëse, rrit prodhimin e armëve dhe municioneve dhe forcon rolin e NATO-s.

Natyrisht, e gjithë kjo në bashkëpunim me SHBA-në, por tashmë duke mos u mbështetur plotësisht tek aleati, por duke krijuar forcat e veta. Në të njëjtën kohë, Kanadaja dhe Japonia po përgatiten t'i bashkohen Aleancës ekzistuese të Paqësorit.

Prandaj sot BE-ja është e vendosur dhe e sinqertë të zgjerohet me shpejtësi me vendet e Ballkanit Perëndimor, Ukrainën dhe Moldavinë, por edhe me Armeninë dhe Turqinë në një të ardhme jo të largët.

Një Serbi si kjo është e papranueshme për BE-në dhe prandaj administrata e re do të fillojë të merret seriozisht me ne. Kjo është situata në të cilën zhduket Vuçiç! Nëse heq dorë nga Rusia, do të humbasë elektoratin dhe pushtetin (ndoshta jo vetëm kaq), nëse nuk heq dorë, do të humbasë pushtetin për shkak të izolimit ekonomik dhe politik nga BE-ja.

Gjermania ia ka “mbyllur” derën, BE-ja po e mban me një fije të hollë, SHBA-të janë të interesuara vetëm për t’i dhënë fund çështjes së Kosovës.

Çfarë po bën ai?! Atë që di të bëjë më mirë! Ai po përpiqet të paguajë. Ashtu siç u hedh para pensionistëve nga helikopteri, po përpiqet me paratë tona të shpëtojë lëkurën e tij. Ajo i shet municion Ukrainës, por jo drejtpërdrejt sepse nuk dëshiron t'i tregojë popullit se po bën diçka kundër Rusisë.

Në mars, ai pagoi 32.4 milionë euro ndihmë për Ukrainën, por asnjë media nuk e raportoi këtë. Gjatë gjithë asaj kohe, ai shpreson në një fitore ruse, por edhe kjo është një shpresë e kotë për të, sepse në atë situatë Evropa do të ndërtojë një mur edhe më të madh, dhe ne nuk mund të jemi në anën ruse të murit.

Dëshmi për këtë është armatosja e përshpejtuar e Polonisë dhe ndërtimi i bazës më të madhe të NATO-s në Rumani.

Kjo lëvizje e Vuçiçit është një nga më të këqijat ndonjëherë dhe tregon natyrën e vërtetë të qeverisë së tij të korruptuar. Francezët nuk do të mbyllin sytë dhe do të nënshkruajnë kontratën.

Qëndrimi i Serbisë është i tillë që na duhen vetëm aeroplanë për detyrimin ndërkombëtar për të mbrojtur qiellin tonë nga terroristët në mënyrë që korridoret ajrore që kalojnë mbi ne të përdoren, gjë që na sjell para.

Për këtë na duhen disa avionë të përdorur F16...! Të blesh avionë të rijnë, pa blerë sisteme të reja të mbrojtjes ajrore perëndimore për t'i mbrojtur ato, është ose marrëzi ose paturpësi.

Kjo blerje nuk do t'i sjellë asgjë Vuçiçit në kuptimin politik sepse Franca nuk do të ndryshojë politikën e saj. Për ta Kosova është shtet dhe Serbia duhet të jetë pjesë e sistemit të ri që po ndërtohet për shkak të së ardhmes evropiane. Siguria më e lirë dhe më efektive për Serbinë është anëtarësimi në NATO.

Prandaj është e nevojshme që të gjithë ata që i kuptojnë ndryshimet në kontinentin tonë, që kuptojnë se e ardhmja e vetme e sigurt e Serbisë tonë është në NATO dhe BE, të bashkohen, të krijojnë një bllok euroatlantik, një bllok ideologjik dhe programor.

Vuçiç me siguri do të humbasë nga një bllokim i tillë. Do të duhet shumë sakrificë, durim, por jo edhe aq shumë kohë. Koha punon për ne, jo për të!/Përshtati “Pamfleti” nga “Danas”

vuçiç kosova