Sport10 Mars 2023, 20:41

Iu pezullua dënimi vetëm për ndeshjen me Juventusin, Zhoze Murinjo humbet zyrtarisht derbin Lacio-Roma

Shkruar nga Pamfleti

Iu pezullua dënimi vetëm për ndeshjen me Juventusin, Zhoze

Zhoze Murinjo do të pezullohet për dy ndeshjet e ardhshme. Komisioni i Apelit në Federatën Italiane ka mbajtur në fuqi vendimin për të dënuar me dy ndeshje trajnerin portugez, edhe pse ky i fundit insiston se është ofenduar nga gjyqtari i katërt në ndeshjen ndaj Kremonezes.

Skualifikimi i “Special One” ishte pezulluar për shkak se një hetim po zhvillohej nga prokuroria federale për mosmarrëveshjen me zyrtarin e katërt Serra (i cili u shty dje), duke lejuar portugezin të ishte në stol në ndeshjen kundër Juventusit.

Pas pezullimit të urdhëruar të shtunën e kaluar, Gjykata e Apelit Sportiv e kryesuar nga Umberto Maielo hodhi poshtë ankesën e paraqitur nga Roma në lidhje me dënimin me 2 ndeshje të vendosur ndaj Zhoze Murinjos”, thuhet në shënimin e FIGC.

Dënimi i dhënë ndaj Murinjos pas kartonit të kuq në atë sfidë si pasojë e debatit me gjyqtarin Serra, u pezullua përkohësisht për shkak “hetimesh më të thelluara” dhe tekniku portugez ia doli të ishte në pankinë për të drejtuar skuadrën e tij në fitoren ndaj Juventusit në kampionat. Por sot, komisioni i apelit ka hedhur poshtë apelimin e Romës që kërkonte rrëzimin e plotë të këtij vendimi, që parashikonte edhe një gjobë prej 10 mijë eurosh ndaj tij.

Trajneri i përjashtuar në ndeshjen e kampionatit me Kremonezen të luajtur më 28 shkurt, ishte sanksionuar me 2 ndeshje pezullim dhe 10 mijë euro gjobë nga gjyqtari sportiv “për kundërshtim të ashpër dhe provokues të një vendimi arbitrazhi”

Ai ka përsëritur të tilla sjellje në momentin e masës së përjashtimit dhe gjithashtu për shkak se, në fund të ndeshjes, hyrja, qoftë edhe e autorizuar, në dhomën e zhveshjes së arbitrit drejtuar zyrtarit të katërt, shprehje dhe konkluzione fyese serioze”.

Kështu ai do të mungojë në ndeshjet e ardhshme të Romës, atë ndaj Sasuolos e sidomos atë shumë të rëndësishme për skuadrën ndaj Lacios.

zhoze murinjo trajneri i romës derbi me lacion