Sport16 Prill 2024, 23:00

Natë ferri për Barçën dhe Atletikon, PSG “skuq” katalanasit dhe kualifikohet në gjysmëfinale, Dortmundi ‘hedh knockout” madrilenët

Shkruar nga Pamfleti

Natë ferri për Barçën dhe Atletikon, PSG

Nuk ka gjysmëfinale Champions League për Barcelonën dhe Atletikon e Madridit. PSG ka mposhtur katalanasit me rezultatin 1-4, duke bërë që parizienët të presin biletën mes 4 më të mirave të këtij kompeticioni, pasi ndeshja e parë në “Parc D’es Prnces” ishte mbyllur me rezultatin 2-3 në favor të Barçës.

Katalanasit kaluan në avantazh në minutën e 12. Ishte Rafinja i cili dërgoi topin në rrjetë pas asistimit të Jamal. Ky i fundit nga e djathta hyri në zonë dhe pasoi në qendër ku braziliani nuk gaboi përballë Donnarumës.

Në minutën e 30, gjyqtari akordoi karton të kuq për Ronald Arauzho duke lënë spanjollët me 10 futbollistë. Mbrojtësi ndali Barkolën, i cili ishte nisur drejt portës, dhe pa gjyqtarin t’i tregonte të kuqin.

Francezët barazuan rezultatin në minutën e 39 me Dembele. Pas një harkimi nga e majta, topi shkoi te Dembele në shtyllën e dytë ku ai e dërgoi sferën në rrjetë.

Në minutën e 54 ishte Vitinja, i cili përmbysi shifrat në favor të PSG.

Kampionët e Francës realizaun edhe golin e tretë dhe të “knockout”. Në minutën e 60 ishte Mbape, i cili realizoi nga pika e bardhë e penalltisë.

Në ndeshjen tjetër, Borusia e Dortmundit ka fituar me rezultatin 4-2 në shtëpi përballë Atletikos së Madridit, duke qenë gjermanët ata që do t’i bashkohen PSG në gjysmëfinalen e Champions League. Skuadra gjermane e nisi furishëm takimin, duke ditur se e kishin humbur takimin e parë 2-1 në Spanjë. Pas 34 minutash lojë, Julian Brandt realizoi për 1-0 pas një asistimi perfekt nga Mets Humels.

Pesë minuta më vonë, Marsel Sabitzer shërbeu për mrekulli Jan Matsen, që shënoi për 2-0.

Në minutën e 49 ishte një autogol i Humels që mbajti gjallë ëndrrën e Atletikos së Madridit. Në minutat 71 dhe 74 ishin golat e Fulkurg dhe Sabitzer që i dhanë Borusias së Dortmundit kualifikimin në gjysmëfianle.

Çifti i parë gjysmëfinalist i Champions League do të jetë Borusia Dortmund-PSG.

barcelona psg atletiko madrid borusia dortmund champions league