Njihet si "Gandi i Turqisë"; kush është kundërshtari i Erdogan në zgjedhjet presidenciale - Bota
Bota 7 Mars 2023, 12:21

Njihet si "Gandi i Turqisë"; kush është kundërshtari i Erdogan në zgjedhjet presidenciale

Shkruar nga Pamfleti
Njihet si "Gandi i Turqisë"; kush është
Kemal Kiliçdarollu

Opozita turke vendos liderin e saj Kemal Kiliçdarollu përballë Rexhep Taip Erdoganit në zgjedhjet presidenciale, që pritet të mbahen më 14 maj në vend, krahas atyre parlamentare.

Lideri i republikanëve, partisë më të madhe të opozitës u prezantua natën e të hënës në një tubim në Ankara, pas përfundimit të takimit mes liderëve të 6 partive të koalicionit të madh opozitar. Kandidatura e tij hasi deri në minutën e fundit, në kundërshtimin e partisë së mirë, e dyta më e madhe në radhët e opozitës.

Liderja e tyre Meral Akshener propozoi që përballë Erdoganit të garonte Ekrem Imamollu, kryebashkiaku i Stambollit, figurë mjaft popullore i cili i dha fund dominimit prej gati çerek-shekulli të partisë së Erdoganit në qytetin më të populluar të vendit.

Megjithatë, ajo ra dakord për kandidaturën e Kiliçdarollusë pasi u pranua kushti i saj që Imamollu të jetë nënpresident.

Kiliçdarollu drejton republikanët prej 13 vitesh dhe asnjëherë nuk ia ka dalë personalisht të mposhtë Erdoanin.

Megjithatë, koalicioni 6 partiak garon për të parën herë i bashkuar në zgjedhjet parlamentare dhe ato presidenciale dhe pritet të mbështetet edhe nga kurdët e HDP-së. Sondazhet tregojnë se Erdogan është në pozita të vështira, veçanërisht pas krizës që shkaktoi tërmeti i 6 Shkurtit.

74-vjeçari do të kandidojë për këtë post për herë të parë në jetën e tij, me Turqinë që do të shkojë në zgjedhje më 14 maj.

Si kryetar i Partisë Republikane Popullore (CHP), Kilicdaroglu ka ndihmuar në transformimin e partisë që themeloi Republikën e Turqisë nga një organizatë politike laike, e themeluar në një organizatë të larmishme, social-demokratike dhe të qendrës së majtë.

Me Erdoganin dhe Partinë e tij për Drejtësi dhe Zhvillim që dominojnë skenën politike për dekada, Kilicdaroglu ka kërkuar të krijojë aleanca me partitë e tjera opozitare dhe është përpjekur të zgjerojë shtrirjen e tij përtej votuesve tradicionalë të CHP.

Në vitin 2019, ai ishte arkitekti i një plani për ta çuar luftën ndaj AKP-së, e cila rezultoi në zgjedhjet lokale që hoqën kryetarët e bashkive të partisë në pushtet nga disa qytete të mëdha, më së shumti Stambolli dhe Ankaraja, të cilat ajo kishte mbajtur që nga vitet '90.

I lindur në fshatin e largët të Anadollit në Tunceli, Kilicdaroglu kishte fillime modeste në një familje të varfër që pretendon se e ka prejardhjen nga Profeti Muhamed. Babai i tij ishte një nëpunës civil që luftonte për të fituar mjaftueshëm për familjen e tij prej shtatë fëmijëve.

Kilicdaroglu ka kujtuar më parë se ka ecur në shkollë me këmbë zbathur gjatë verës, duke veshur rroba  me vrima.

Pavarësisht vështirësive të tij financiare, ai ishte një student i mirë,  i cili përfundimisht studioi financë dhe hyri në shërbimin publik si inspektor tatimor në vitin 1971.

kemal kiliçdarollu erdogan