piloti i Formula 1

Video/ Piloti i Formula 1 përballë makinës pa pilot! Kush mendoni se fiton garën? - Showbiz
Showbiz16 Maj 2018, 20:16

Video/ Piloti i Formula 1 përballë makinës pa pilot! Kush mendoni se fiton garën?

Shkruar nga Pamfleti
Video/ Piloti i Formula 1 përballë makinës pa pilot! Kush mendoni

Video/ Piloti i Formula 1 përballë makinës pa pilot! Kush mendoni se fiton garën?

Një demonstrim mahnitës i asaj që makina pa pilot mund dhe nuk mund të bëjë. Ky filmim i pabesueshëm tregon Devbot, një makinë garash autonome që po zhvillohet për të mare pjesë në serinë e vet të garave te inteligjences artificiale, duke xhiruar nëpër rrugët e Romës pa asnjë shofer në timon.

 

Ajo shkoi kokë më kokë me garuesin pro-drifter Ryan Tuerck në një rrugë të mbyllur, e cila më vonë u përdor për garën Formula E Rome, por nuk arriti të mundë shoferin. Makina elektrike Devbot e përdorur në gara mund të pilotohet nga një njeri ose me AI.

 

DevBot i gjithi elektrik peshon rreth 2200 kg dhe krenohet me 550 kuaj fuqi. Për shkak se makina është elektrike, fuqia e saj vjen menjëherë, dhe secila rrotë ka motorin e vet. Për garën, Tuerck vendosi vendosi të bënte një xhiro me të para se Devbot të niste garën pa shofer në bord.

 

Para garës, Lucas di Grassi, CEO i RoboRace dhe gjithashtu kampioni i mbrojtur i Formula E, i shpjegoi Tuerk-it se sa e ndryshme është makina.

 

“Është një twister sa herë që e dëshiron. Është një ndjenjë krejtësisht e ndryshme, “tha ai. ‘Dallimi këtu është që ju nuk mund të bëni ndonjë gabim. Çdo gabim që bëni, ju keni mbaruar’ . Përkundër paralajmërimit, në xhiro praktike, Tuerk është shfaqur duke frenuar shumë vonë në disa qoshe megjithëse për fat të mirë ka shmangur ndonjë përplasje në cepat e ngushta të rrugës./PamfletiMAGAZINE

 

 

 

Lifestyle Video/ Piloti i Formula 1 përballë makinës pa pilot! Kush mendoni se fiton garën?