presidenti i Turqisë

Presidenti i Turqisë mbledh liderët botërorë në një samit për konfliktin sirian - Bota
Bota20 Tetor 2018, 08:33

Presidenti i Turqisë mbledh liderët botërorë në një samit për konfliktin sirian

Shkruar nga Pamfleti
Presidenti i Turqisë mbledh liderët botërorë në

Presidenti i Turqisë mbledh liderët botërorë në një samit për konfliktin sirian

 Në samit marrin pjesë presidenti rus, Vladimir Putin, kancelarja gjermane, Angela Merkel, presidentit francez, Emmanuel Macro dhe presidenti turk, Erdogan, i cili do të zhvillohet më 27 tetor në Stamboll. Zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalin ka njoftuar se samiti do të mbahet për të ardhmen e Sirisë.

‘’Qëllimi i samitit ka të bëjë me konfliktin sirian në të gjitha aspektet, duke u fokusuar në situatën në terren, marrëveshjen në Idlib dhe procesin politik. Samiti do të harmonizojë përpjekjet e përbashkëta për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme për konfliktin sirian”, deklaroi Kalin. 

 Presidenti Erdogan kishte njoftuar se dëshironte që samiti të organizohej në fund të verës.

Bota liderët botërorë Presidenti Erdogan Samiti