Skandali “Katargate”, arrestohet eurodeputeti italian Andrea Coccolino - Bota
Bota11 Shkurt 2023, 08:00

Skandali “Katargate”, arrestohet eurodeputeti italian Andrea Coccolino

Shkruar nga Pamfleti
Skandali “Katargate”, arrestohet eurodeputeti italian Andrea

Policisë italiane ka shkuar sot në rezidencën e eurodeputetit, Andrea Coccolino në Napoli për ta njoftuar për një urdhër arresti të lëshuar nga drejtësia belge në kuadër të çështjes Katargate. Gazeta italiane “La Repubblica” raportoi se Coccolino u arrestua në klinikën ku po qëndronte.

Sipas agjencisë së lajmeve ANSA, avokati i eurodeputetit tha se Coccolino ndodhet në një klinikë private për arsye shëndetësore. Coccolino më pas ai u transferua në burgjet e Napolit, Poggioreale.

Prokurorët belgë nënvizojnë në urdhrin e tyre të arrestit se “nga provat e mbledhura nga shërbimet sekrete, Coccolino, së bashku me Francesco Giorgi dhe Antonio Panzeri kanë marrë para direkt nga z. Atmoun, Ambasadori i Marokut në Poloni”.

Në të njëjtën kohë, raportohet se “Coccolino kishte kontakte të drejtpërdrejta me Atmun dhe më 1 qershor 2022, gjatë një takimi me të në Varshavë, ai mori një çmim dhe dyshohet se diskutoi linjën që duhet të ndiqte në BE- të Marokut në Parlamentin Evropian”.

Arrestimi i Tarabella-s

Ditën e djeshme autoritetet belge arrestuan eurodeputetin Marc Tarabella, i cili është përjashtuar nga Partia Socialiste, si pjesë e një hetimi të lidhur me korrupsionin e dyshuar në Parlamentin Evropian. Avokati i Tarabela, Maxime Toler, i tha Politico se klienti i tij nuk është paraqitur ende para një hetuesi.

Fillimisht, Tarabela do të merret në pyetje nga përfaqësues të policisë dhe sipas Le Soir, nëse do të jetë e nevojshme do të dalë para hetuesit Michel Clez. Gazeta belge shton se Pancheri ka dëshmuar se Tarabella ka marrë rreth 100,000 euro për të zbutur qëndrimin e tij publik ndaj Katarit dhe organizimit të Kupës së Botës 2022 nga Emiratet.

Bota #Skandali “Katargate” arrestohet Andrea Coccolino