Bota27 Shkurt 2023, 08:50

Skandali “Katargate”, avokati i Eva Kailit: 250 mijë eurot ishin për pagesat e vajzës!

Shkruar nga Pamfleti
Skandali “Katargate”, avokati i Eva Kailit: 250 mijë eurot
Eva Kaili

Avokati i Eva Kailit, Mihalis Dimitrakopoulos ka dhënë sqarime lidhur me raportimet për bisedat e eurodeputetes nga burgu me të afërmit e saj. Ai thekson se si ajo ashtu edhe bashkëbiseduesit e saj e dinin që telefonatat po monitoroheshin nga autoritetet belge dhe nuk kishte asnjë provë që e inkriminonte.

"USB-ja kishte të bënte me një telefon që kishte disa kode që duheshin aktivizuar për të bërë disa pagesa për vajzën e saj”, tha avokati.

Dimitrakopoulos, duke folur në programin “Together Now”, u shpreh: “Pra, po ju them se kur komunikon me motrën dhe me babanë, është normale bisedat mes të afërmve për t'u marrë me problemet aktuale. Dhe sa i përket USB-së, ai ishte për një telefon që kishte disa kode që duheshin aktivizuar për të bërë disa pagesa për vajzën e saj. E gjithë kjo ekspozohet brenda dialogëve, thjesht nuk përcillet nga jashtë”.

Mbrojtësi i Eva Kailit shprehet gjithashtu: “Të hënën, avokati belg do të shkojë në Polici, për të dëgjuar të gjitha këto dokumente dhe për t'i regjistruar saktë, sepse të gjitha këto janë rrjedhje, të cilat errësojnë realitetin. Ti e di që po vëzhgohesh. Dialogët nuk mund të jenë të paligjshëm. Të hënën avokati belg do të shkojë në Polici, që të hapim një nga një dialogët e Kailit me të afërmit e saj, që të vërtetojmë dhe t'i regjistrojmë në një përkthim të saktë se nuk ka asgjë të dënueshme. Ne i dimë këto raporte. Ato janë në dosje dhe janë përgjigjur një nga një."

Dimitrakopoulos gjithashtu vuri në dukje se prezumimi i pafajësisë nuk zbatohet në Bruksel, pasi ata që pranojnë krimet e tyre lirohen.

"Ata që luftojnë se nuk kanë bërë diçka që është ferr kriminal, mbahen në burg," tha ai.

Rasti Katargate në Bruksel ka trazuar shumë ujëra në Belgjikë dhe në nivel evropian. Blerja e influencës nga Maroku dhe Katari duke dhënë ryshfet te politikanë të lartë evropianë ka sjellë nisjen e njërit ndër hetimeve më të mëdha për korrupsionin në BE për gati një çerek shekulli. Katër të dyshuar janë arrestuar me akuzën për “pjesëmarrje në organizatë kriminale, pastrim parash dhe korrupsion”. Zyrtarja më e lartë që ka rënë në prangat e policisë është eurodeputetja greke Eva Kaili, ish- zvpresidente e Parlamentit Evropian, e cila do të qëndrojë në burg për të paktën një muaj tjetër. Belgët kanë çelur një hetim për rastin, por sipas ministrit i takon Parlamentit Evropian të organizojë mekanizma më të mirë kontrolli në lidhje me anëtarët e Parlamentit Evropian dhe gjithashtu të bëjë më shumë transparencë në procesin e tij vendimmarrës.

skandali “katargate”