Aktualitet22 Shkurt 2024, 22:49

“E futën 2 herë në burg”, Qyno rrëfen rastin tragjik: Djali u kriminalizua dhe vrau policin, sot është i vdekur

Shkruar nga Pamfleti

“E futën 2 herë në burg”, Qyno rrëfen rastin

Gazetari Elton Qyno ka rrëfyer çfarë fshihej pas historisë tragjike në Lezhë, ku një person vrau efektivin që po kryente një kontroll rutinë në banesën e tij dhe më pas veten.

Sipas Qynos, arsyeja që e çoi të riun të ndërmerrte aktin e rëndë është se ishte persekutuar prej kohësh nga Policia dhe shteti. I ftuar në “Top Story”, Qyno tha se i riu kishte qenë njëherë në burg, herën e dytë i bënë presion dhe të tretën, kur polici i vajti për një kontroll rutinë për çështjen e hashashit, vrau atë dhe më pas veten.

Çdo ngjarje dhe çdo hashash që kapej nëpër shkolla vinin dhe merrnin këtë djalin”, tha Qyno, duke theksuar se kjo ishte arsyeja e vërtetë që e kishte provokuar për të ndërmarrë aktin ekstrem.

Qyno: Një rast në Lezhë, ai djali që vrau Policin dhe më pas veten, e kishin futur njëherë në burg. Më pas po i bënin presion për ta futur në burg për herë të dytë dhe herën e tretë, kur i vajti polici dhe i bëri kontrollin rutinë për çështjen e hashashit, i ra dhe e vrau Policin dhe më pas veten.

Karamuço: Dy qëllime ka dënimi. Paraburgimi nuk është dënim, është masë.

Qyno: Pse e bëri ai këtë? Sepse dy herë e kishin futur në burg në mënyrë të padrejtë, herën e tretë ai bëri tragjedinë si për policing edhe për veten. Ai ishte rasti tipik, dhe media i mëshoi faktit se u vra polici dhe RENEA… Po ta marrësh në gjenezë të gjithë fabulën e atij rastit në Lezhë, ishte fakti që ai djali ishte fakti që ai djali ishte persekutuar nga fillimi deri në fund nga Policia dhe shteti. E kishin futur kot. Çdo ngjarje dhe çdo hashash që kapej nëpër shkolla vinin dhe merrnin këtë djalin. E kishin marrë dy herë, herën e tretë nuk kishte çfarë të bënte më ai dhe ja futi me armë policit.

Karamuço: Paraburgimi është masë, ne na ka dështuar me turp edhe ajo e byrzylykëve. E ka gjithë bota more. Pse duhet ta futësh në burg? Sepse ti nuk paguan lekë, i bëre tenderat si i bëre dhe nuk të funksionon GPS-i. Kjo historia e byrzylykve është harruar, por është një nga shkaktarët pse këta persona shkojnë në burg. Sepse nuk ka siguri.

Duma: Çfarë ndodhi me përgjegjësin e ngjarjes?

Karamuço: Ai u vetëvra sepse e dinte në çfarë duarsh do të binte. Së pari do të dhunohej dhe së dyti gjithë jetën do të kalbej në burg. Dy herë kishte hyrë padrejtësisht në burg, herën e tretë bëri gjëmën edhe për Policin edhe për veten.