Aktualitet27 Shtator 2023, 22:46

“Grupet ekstremiste serbe na kërcënuan”, Marin Mema rrëfen eksperiencën e tij në veri të Kosovës: Në krye të tyre ishte Radoiçiç

Shkruar nga Pamfleti

“Grupet ekstremiste serbe na kërcënuan”, Marin Mema

Gazetari Marin Mema ka treguar eksperiencën e tij në veri të Kosovës, ku grupet ekstremiste serbe kanë kërcënuar ekipin e xhirimit.

Në një intervistë për ‘Top Story’, sipas Memës, pas gjithë këtij racizmi qëndron Raidoçiç dhe shprehet se e gjithë kjo ngjarje është një kolonizim i dukshëm në sytë e botës.

Grupet ekstremiste serbe na kanë kërcënuar. Kjo ishte formë e drejtpërdrejtë e dokumentuar përmes kamerave e interpretuar me zërin tonë. Këtë herë bashkëpunëtori ynë u paraqit si qytetar i Mitrovicës së Veriut që kërkonte të rindërtonte shtëpinë e djegur dhe strukturat zyrtare i thanë duhet të shkosh tek strukturat paralele. I thanë do të shkoni tek zyra tjetër se ndryshe do të keni probleme, kjo është e tmerrshme një kolonizim në sy të botës. Vuçiçi ka vizituar shumë ndërtesa në Mitrovicë të Veriut dhe pas të gjithë këtij racizmi është Radoiçiç”, tha Marin Mema.

marin mema radoçiç