Aktualitet27 Shtator 2023, 19:36

Gazeta e Beogradit "Danas": Edi Rama ndërmjetësoi për të mos likuiduar grupin e armatosur serb

Shkruar nga Pamfleti
Gazeta e Beogradit "Danas": Edi Rama ndërmjetësoi për
Momente nga aksioni në veri

Një tjetër faktor i huaj si KFOR dhe ndërmjetësimi i Edi Ramës, kryeministrit të Shqipërisë, arriti të parandalojë një shkallë katastrofike që, nëse do të kishte ndodhur likuidimi masiv i rebelëve të kombësisë serbe, do të kishte ndryshuar tërësisht realitetin politik dhe shoqëror në Ballkanin Perëndimor në dekadat në vijim...

Një nga gazetat më të rëndësishme dhe më serioze të Beogradit, “Danas”, në një analizë mbi zhvillimet që solli ngjarja e Banjskës, ku u vra një polic i Kosovës dhe u kap një grup i armatosur serb, sjell fakte edhe më tronditëse.

Fahrudin Kladniçanin, një politolog dhe analist i njohur në Beograd, me origjinë nga Sanxhaku, thekson për gazetën "Danas" se ka pasur shumë aktorë që kanë ndërmjetësuar tërheqjen nga rrethimi të grupit të armatosur në Manastirin e Banjskës. Një nga këta sipas tij ka qenë edhe kryeministri shqiptar Edi Rama.

Politologu Fahrudin Kladniçanin thotë për “Danas” se 'situata në veri të Kosovës është shumë komplekse, dhe se qytetarët që jetojnë atje janë mjaft të shqetësuar'.

Gazeta e Beogradit "Danas": Edi Rama ndërmjetësoi për

Kam pasur rastin të bisedoj me disa prej tyre. Ekziston një atmosferë e nderë, e cila është plotësisht e logjikshme, sepse ajo që ndodhi në Banjskë nuk është parë në pesëmbëdhjetë vitet e fundit.

Regjimi në Beograd u befasua nga situata në veri të Kosovës, dhe më duket se ka pasur mungesë të vlerësimit në kohë të inteligjencës së situatës dhe është thjesht e pabesueshme që plani që po përgatitej mund të merret parasysh nga numri i njerëzve, sasia e armëve dhe logjistikës tjetër që u përdoren.

Duhet ta pranoj se mua në kontekstin e menaxhimit të krizave më duket se presidenti Vuçiç nuk ishte plotësisht i informuar, madje duket i habitur dhe i hutuar. Është e pamundur të kuptohet se diçka e tillë po ndodh dhe se Beogradi nuk e ka idenë për këtë - ose informacioni ishte i fshehur, ose ka një copëtim të plotë të aparatit të sigurisë”, thekson Kladniçanin.

Në anën tjetër, Albin Kurti e dinte shumë mirë se çfarë po ndodhte, prandaj edhe reagoi në këtë mënyrë, sepse ajo që bëri Prishtina ishte plotësisht në përputhje me agjendën e Kurtit, përfundon ai.

Gazeta e Beogradit "Danas": Edi Rama ndërmjetësoi për
Fahrudin Kladniçanin

Ajo që ndodhi nuk i përshtatet Beogradit, beson ai, por Beogradi duhet t'i ofrojë ndihmë komunitetit serb në Kosovë, pasi situata nuk është më e qëndrueshme.

Ose duhet ndryshuar politika, qasja ose duhet gjetur një strategji krejtësisht e re. Pamë një formacion të armatosur amator, i cili mund të ketë qenë lodër në duart e faktorëve të tjerë të huaj të interesuar për të krijuar një konflikt të ri, shumë serioz në veri të Kosovës.

Një tjetër faktor i huaj si KFOR dhe ndërmjetësimi i Edi Ramës, kryeministrit të Shqipërisë, arriti të parandalojë një shkallë katastrofike që, nëse do të kishte ndodhur likuidimi masiv i rebelëve të kombësisë serbe, do të kishte ndryshuar tërësisht realitetin politik dhe shoqëror në Ballkanin Perëndimor në dekadat në vijim, dhe atëherë do të kishin hyrë në një rrugë qorre nga e cila do të ishte e vështirë të dilnim”, përfundon Fahrudin Kladniçanin.

Ndërkaq, Sonja Biserko, kryetare e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, thotë për “Danas” se me sulmin terrorist në veri të Kosovës, Serbia ka kërcënuar edhe një herë paqen në Ballkan, e cila mund të ketë implikime më të gjera.

E vetëdijshme se ai ka kaluar një vijë të kuqe, të cilën Perëndimi nuk mund ta tolerojë, presidenti ia kalon përgjegjësinë Kurtit dhe serbëve në Kosovë dhe se ai nuk e dinte se çfarë po ndodhte. Nëse Vuçiç nuk e dinte se çfarë po ndodhte, atëherë lind pyetja se kush është figura kryesore në Beograd. Njëri nga të vdekurit Bojan Mijailoviç, siç njofton MPB-ja e Kosovës, ishte truproja e Aleksandër Vulin-thotë Sonja Biserko”, ka deklaruar ajo.

Me sqarimin sa më të madh të informacioneve, thekson ajo, është gjithnjë e më e qartë se ka pasur një skenar për të provokuar një konflikt në mënyrë që ushtria serbe pastaj të hyjë për të mbrojtur popullin serb në veri dhe kështu të realizojë ndarjen e Kosovës. Në disa media serbe po qarkullon teza për një grusht shteti të mundshëm në Serbi, që lë të kuptohet se disa struktura janë bërë të pavarura dhe kanë marrë situatën në duart e tyre, ndoshta në bashkëpunim me një vend të huaj. Ajo tezë synon të amnistojë qeverinë dhe presidentin, por sërish shtrohet pyetja se cili është faktori kryesor në Beograd”, thotë Sonja Biserko.

Sipas saj, përgjegjësi ka edhe bashkësia ndërkombëtare, sepse e toleroi sjelljen e Beogradit për një kohë të gjatë.

Vuçiç e interpreton këtë si dobësi të Perëndimit dhe e përdor me mjeshtëri për të promovuar axhendën e tij. Është e nevojshme të rivendoset urgjentisht politika perëndimore ndaj Ballkanit Perëndimor dhe trajtimi i barabartë i të gjithë aktorëve në rajon”, përfundon ajo.

Ndërkaq, Biljana Stojkoviç, bashkëkryetare e partisë Zajedno, thotë për 'Danas' se reagimi i shtetarëve serbë është histerik dhe i referohet ekskluzivisht tentativës për të rregulluar imazhin e shkatërruar të Aleksandër Vuçiçit.

Në opinion po lëshohet një valë e re nacionalizmi, asnjëherë më pak e nevojshme, me parulla të pashmangshme se Serbia është me Vuçiçin. Nuk e di nëse votuesit e SNS-së mund ta gëlltisin historinë se Vuçiç është viktima më e madhe e ngjarjes dhe se ai duhet të ngushëllohet dhe të mbështetet. Është tronditëse që nga “elita politike” nuk mund të dëgjojmë asgjë koherente dhe të dobishme për zgjidhjen e problemit, një lloj plani dhe strategjie. Ne po dëgjojmë përsëri disfatistët, duke luajtur viktimën dhe, natyrisht, një mbështetje të domosdoshme për presidentin. Edhe një herë tregohet se në këtë grup në pushtet nuk ka asnjë politikan serioz me tru, vizion dhe guxim. Këta janë kontabilistë dhe politikanë të vegjël nga të cilët nuk mund të prisnim asgjë tjetër”, përfundon Biljana Stojkoviç. /Pamfleti

beogradi rama