Aktualitet27 Shtator 2023, 20:20

"Kurti të shpallë Listën Serbe organizatë terroriste", paralajmëron Spahiu: Vuçiç zhgënjeu ndërkombëtarët, priten sanksione ndaj Serbisë

Shkruar nga Pamfleti

"Kurti të shpallë Listën Serbe organizatë

Juristi Kreshnik Spahiu ka reaguar në lidhje me ngjarjet e fundit në Veri teksa tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duhet të shpallë Listën Serbe organizatë terroriste pas sulmeve të së dielës.

I ftuar në një intervistë për Euronews Albania, Spahiu u shpreh presidenti Aleksandër Vuçiç me veprimin e fundit zhgënjeu ndërkombëtarët dhe kjo do të sjellë një ndryshim të qasjes së këtyre të fundit në raport me Serbinë.

“Mund të ndodhë që grupi terrorist i përket një linje politike tjetër të qeverisë serbe, por unë jam nga ata që mendojnë se serbët janë unikë në qëndrimin e tyre dhe Aleksandër Vuçiç është pjesë e kësaj, pra marrim parasysh që Lista Serbe është brenda kontrollit të Aleksandër Vuçiç. Kjo organizatë terroriste është nën komandën dhe nën hijen e Aleksandër Vuçiç. Për këtë arsye mendoj se ka dështuar dhe ka thyer besimin e perëndimit dhe ndryshimi i qasjes së Perëndimit do të jetë ndaj Aleksandër Vuçiç, nuk mendoj që do të jetë ndaj Albin Kurtit dhe kjo pavarësisht gjërave, kjo çon ujë në interesat e shqiptarëve dhe në interes të Kosovës”, u shpreh Spahiu.

kreshnik spahiu lista serbe kurti vucic sanksione