Aktualitet 3 Qershor 2023, 22:56

Ish-prokurori për arrestimin e zyrtares së MSH: SPAK raportoi te Rama që po kapim njeriun tuaj

Shkruar nga Pamfleti

Ish-prokurori për arrestimin e zyrtares së MSH: SPAK raportoi te Rama

Ish-prokurori Eugen Beci komentoi për “Review” në Euronews Albania arrestimin e sekretares së Përgjithshme të ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro dhe punonjëses Laura Sheto.

Sipas tij, SPAK ka raportuar te kryeministri Edi Rama duke e vënë në dijeni që po kapin “njeriun e tyre”. Në këto kushte, Beci shpjegon se ekzistojnë dy mundësi, ose që SPAK-u bashkëpunon me Ramën ose që nuk ka nën kontroll sekretin hetimor.

Rasti i djeshëm na jep shumë shpjegime se si ka ecur reforma. Kryeministri i Shqipërisë del dhe anoncon një operacion të SPAK-ut. Ose SPAK-u bashkëpunon me kryeministrin ose SPAK-u nuk ka nën kontroll sekretin e hetimeve. Të dyja rastet tregojnë për mungesë të pavarësisë. Duke lexuar komunikatën e sotme të SPAK-ut kuptojmë që kemi bashkëpunim të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë. Drejtoria e Përgjithshme e Policisë meqë ka një ministër politik që varet nga kryeministri politik ka vajtur ka raportuar ‘zoti kryeministër po kapim një tuajin’. Ky është rreziku”, u shpreh Beci.

beci spak