Aktualitet25 Prill 2023, 07:30

Vranësira dhe reshje shiu, mësoni si do të jetë moti për ditën e sotme

Shkruar nga Pamfleti

Vranësira dhe reshje shiu, mësoni si do të jetë moti

Masat ajrore të paqëndrueshme vijojnë të mbeten prezente në Ballkanin Veriperëndimor duke diktuar kushtet e motit edhe në territorin Shqiptar.

Parashikohet që ditën e sotme të mbetemi nën ndikimin e vranësirave të shpeshta të cilat herë pas here do të gjenerojnë reshje shiu në Veri dhe pjesërisht në zonat Qendrore e Lindore të vendit tonë.

Ndërsa zonat Jugore parashikohet që moti të jetë nën dominimin e kthjellimeve, kalimeve të vranësirave dhe momenteve të pakta me pika shiu. Temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, por do të ulen në mesditë duke u luhatur nga 4°C deri në 22°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare në det me shpejtësi 35 km/h kryesisht nga drejtimi Jugor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

vranesira reshje shiu moti