Bota 3 Gusht 2023, 07:31

Arrestohen në Spanjë 3 kriminelët më të rrezikshëm të Europës

Shkruar nga Pamfleti

Arrestohen në Spanjë 3 kriminelët më të rrezikshëm

Garda Civile spanjolle ka arrestuar tre të arratisur nga lista e kriminelëve më të kërkuar në Hungari, si dhe nga lista evropiane.

Sipas agjencisë së zbatimit të ligjit, operacioni është kryer së bashku me policinë hungareze. Të arrestuarit ndodheshin gjithashtu në listën e kriminelëve më të kërkuar në Evropë, tha Garda Civile. 

Të dyshuarit janë të lidhur me tregtinë e paligjshme të drogës. Në maj të vitit 2023, forcat e rendit mësuan se autorët mund të ishin fshehur në Komunitetin Autonom të Valencias.

Të dyshuarit besohet se kanë operuar një impiant profesional, të automatizuar të plantacioneve dhe përpunimit të kanabisit në Hungarinë juglindore në vitin 2020 dhe 2021, të cilin policia hungareze e mbylli në maj 2021.

Në atë kohë, autoritetet sekuestruan 165 kilogramë marijuanë dhe asete me vlerë mbi një total prej 380 milionë HUF (983,700 euro).

Autoritetet identifikuan të shtatë anëtarët e bandës dhe arrestuan dy prej tyre në Hungari menjëherë më pas. Pesë anëtarët e tjerë u përfshinë në listën evropiane më të kërkuar prej 54 kriminelësh. István Sándor V. dhe dy të dyshuarit e tjerë ikën në Spanjë dhe filluan kontrabandën e drogës në Hungari.

Sipas hetimeve të deritanishme të policisë, ata kanë kontrabanduar të paktën 100 kilogramë marihuanë dhe 10 kilogramë kokainë gjatë 10 udhëtimeve në Hungari.

Nëntorin e kaluar, kur një nga bashkëpunëtorët e tyre hyri në Hungari nga Sllovenia, policia sekuestroi 16 kilogramë marihuanë dhe një kilogram kokainë, thuhet në faqen e internetit. Sipas faqes së internetit, dy anëtarët e fundit të bandës, Tamás Bagaméri dhe András Csikós, janë ende të lirë.

 

arrestohen 3 kriminelët më të rrezikshëm të europës