Bota 2 Gusht 2023, 22:22

“Shumë zhurmë për asgjë”, Trump s’është i pari dhe as i fundit lider politik që përballet me drejtësinë!

Shkruar nga Pamfleti

“Shumë zhurmë për asgjë”, Trump

Trump është vetëm një nga 78 liderët politikë të vendeve demokratike që janë përballur me akuza penale që nga viti 2000...

Kur Donald Trump u bë ish-presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara që u përball me akuza penale federale më 9 qershor, kjo hapi skenën për një betejë ligjore që mund të testonte sistemet gjyqësore dhe politike të SHBA. Akuzat - 37 në total - lidhen me ruajtjen e dokumenteve shumë të klasifikuara nga Trump në resortin e tij Mar-a-Lago në Palm Beach, Florida.

Ndërsa Trump është shprehur se është i pafajshëm, publiku amerikan do të ndjekë nga afër rastin e tij për të parë se çfarë zbulon ai në lidhje me aftësinë e Amerikës për të kërkuar llogari nga qytetarët e saj më të fuqishëm. Trump tashmë po pretendon se aktakuza është një "gjueti shtrigash" dhe një "mashtrim" nga administrata Biden.

Por pavarësisht pretendimeve se ndjekja penale e Trump do të thotë një rrëshqitje në autokraci, aktakuza dhe dënimi i ish-udhëheqësve në vendet demokratike dhe gjysmë-demokratike anembanë botës është, në fakt, mjaft e zakonshme.

Një analizë e Foreign Policy zbuloi se të paktën 78 liderë në 53 vende demokratike ose gjysmë-demokratike janë paditur që nga viti 2000. Vendet dhe territoret në renditjen globale të lirisë së Freedom House, gjithsej 143, u përfshinë në këtë analizë.

Disa nga kombet më të pasura dhe më me ndikim në botë jo vetëm që kanë paditur, por kanë dënuar ish-udhëheqësit me akuza të rënda. Vetëm në pesë vitet e fundit, Koreja e Jugut ka dënuar dy nga ish-presidentët e saj me akuza për korrupsion: Lee Myung-bak, i cili shërbeu si president nga 2008 deri në 2013 dhe pasardhësja e tij, Park Geun-hye, e cila u fajësua në vitin 2017.

Koreja e Jugut vuan nga një histori e marrëveshjeve të fshehta dhe korrupsionit midis politikanëve dhe firmave gjigante, të njohura si chaebol. Kjo mënyrë e vjetër e të bërit biznes ndihmoi për të vënë dy liderë të tjerë koreanë pas hekurave pak para fillimit të shekullit, duke e çuar numrin e liderëve koreanë të dënuar në katër në 30 vitet e fundit.

Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy u shpall fajtor për ryshfet në vitin 2021 dhe u dënua me tre vjet burg. Dy nga ato vite u pezulluan dhe viti i mbetur do të shërbehet në arrest shtëpiak, siç u vërtetua nga një gjykatë pariziane këtë maj. Dhe vetëm vitin e kaluar, ish-Presidentja e Bolivisë Jeanine Añez - e cila doli përpara si presidente e përkohshme e propozuar në 2019 pas dorëheqjes së paraardhësit të saj, Evo Morales - u dënua me 10 vjet burg. Ajo akuzohej për marrjen e paligjshme të presidencës.

Çështjet penale të Trump nuk ka gjasa të bien nën të njëjtat presione politike që e shfajësuan atë në dy gjyqet e mëparshme të shkarkimit, por nëse lirohet, ai nuk do të ishte i pari. Burrështetasi karizmatik italian, Silvio Berlusconi, i vdekur së fundmi, pati një kalim historik në sistemin e paqëndrueshëm gjyqësor të vendit të tij. Ai u dënua vetëm një herë në më shumë se 30 çështje gjyqësore dhe u lirua në 10 prej tyre, për akuza që varionin nga ryshfeti deri te pagesa për seks me një të mitur.

Dy ish-presidentët tajvanez, Lee Teng-hui dhe Ma Ying-jeou, respektivisht u liruan nga akuzat për përvetësim në vitin 2013 dhe rrjedhje informacioni konfidencial në vitin 2019.

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) - një institucion ligjor që i mungon çdo mekanizëm i vet përmbarues - ka akuzuar shumë udhëheqës për krime, për të cilat ata janë ndjekur penalisht në divizionet gjyqësore të organizatës. Uhuru Kenyatta i Kenias dhe Laurent Gbagbo i Bregut të Fildishtë u përballën të dy me akuza të ICC-së për krime kundër njerëzimit; Akuzat e Kenyatta-s u rrëzuan, ndërsa Gbagbo u lirua. Akuzat e Gbagbo lidhen me një periudhë pesë mujore kaosi dhe dhune pas humbjes së tij në zgjedhjet presidenciale të vendit të vitit 2010.

Sigurisht, ndjekja penale e një ish-lideri gjithashtu mund të ndezë tensionet politike dhe të destabilizojë politikën e brendshme. Një nga shembujt më bashkëkohorë është Izraeli, ku akuzat për korrupsion kundër Benjamin Netanyahu ndezën një krizë politike në vitin 2019 që vazhdon të ecë. Ajo rezultoi në një luhatje të trazuar pushteti që pa pesë zgjedhje në katër vjet me Netanyahu që u kthye si kryeministër në dhjetor 2022, pavarësisht nga problemet e tij ligjore. Është e paqartë nëse ai do të shpallet fajtor, apo nëse gjykatat mund të zbatojnë një vendim fajësie.

Tani i kthyer në pushtet, Netanyahu ka propozuar një rishikim gjithëpërfshirës gjyqësor që do t'i jepte atij fjalën e fundit mbi emërimet e gjyqtarëve dhe qeverisë së tij fuqinë për të rrëzuar vendimet e Gjykatës së Lartë. Propozimi çoi në protesta masive këtë vit dhe kundërshtarët e quajnë atë një konflikt interesi pasi Netanyahu mbetet një i pandehur kriminal.

Ish-udhëheqësit kanë marrë gjithashtu masa ekstreme për të shmangur dënimin pas dënimit, siç kanë bërë disa në El Salvador. Që nga një luftë brutale civile që përfundoi në vitet 1990, shumë prej presidentëve të vendit janë përballur me probleme ligjore, shpesh me korrupsion. Dy presidentët, Mauricio Funes dhe Salvador Sánchez Cerén , të dy ikën në Nikaragua, ku i janë shmangur burgut. Francisco Flores Pérez , president në fillim të viteve 2000, vdiq në pritje të gjyqit në vitin 2016. I vetmi lider i vendit që ka vuajtur një dënim që nga viti 2000 është Antonio Saca—përsëri, me akuza për korrupsion.

Dhe në vendet që ende nuk kanë krijuar një demokraci të fortë dhe ku ushtria zotëron një pushtet të konsiderueshëm, liderët politikë që kanë rënë në favor të ushtrisë janë më të prekshëm ndaj aktakuzave dhe burgosjeve. Një mori kryeministrash ose janë paditur ose burgosur në Pakistan, ku i fundit është ylli i kriketit, i kthyer në politikan, Imran Khan. Arrestimi i shkurtër i Khan në maj shkaktoi protesta mbarëkombëtare dhe një goditje më intensive ushtarake ndaj liderëve të partive të tjera përpara zgjedhjeve të përgjithshme këtë vjeshtë.

Por aktakuzat e liderëve nuk janë gjithmonë një gjë e keqe për demokracitë. Ato mund të ndihmojnë në rivendosjen e legjitimitetit demokratik dhe të shërbejnë si një mënyrë për të llogaritur padrejtësitë e së kaluarës nga regjimet diktatoriale, siç shihet në gjyqet e ish-presidentëve argjentinas Jorge Rafael Videla dhe Reynaldo Bignone dhe ish-presidentëve të Uruguait, Juan María Bordaberry dhe Gregorio Conrado Álvarez.

Në mënyrë të ngjashme në Korenë e Jugut, burgosjet e diktatorit ushtarak Chun Doo-hwan dhe ish-presidentit Roh Tae-woo për pjesën e tyre në shtypjen fatale të Kryengritjes pro-demokracisë Gwangju të vitit 1980 shërbyen si një fitore për demokracinë e re.

Nuk ka asnjë plan se si do të zhvillohen rastet e Trump. Në disa mjedise, gjyqi i një ish-presidenti ka qenë një provë e madhe për demokracinë, ndërsa në të tjera është demonstruar pavarësia e institucioneve gjyqësore. Një gjë është e sigurt: çfarëdo që të ndodhë në Shtetet e Bashkuara ka të ngjarë të bëjë më shumë për të çimentuar opinionet e institucioneve të vendit sesa të vetë ish-presidentit./Përshtati “Pamfleti” nga “ForeignPolicy”

trump përballja drejtësinë