Bota 8 Mars 2023, 15:48

Beteja në lindje të Ukrainës, Stoltenberg ngre alarmin: Bakhmuti mund të bjerë në ditët në vijim

Shkruar nga Pamfleti

Beteja në lindje të Ukrainës, Stoltenberg ngre alarmin: Bakhmuti

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar se Bakhmut mund të bjerë në ditët në vijim, pavarësisht se forcat ruse po pësojnë humbje të mëdha.

Duke folur me gazetarët përpara një takimi të ministrave të mbrojtjes të BE-së sot në Stokholm, Stoltenberg tha se ajo që Rusisë i mungon në cilësi, ata po përpiqen ta plotësojnë në sasi.

Ata kanë pësuar humbje të mëdha, por në të njëjtën kohë, nuk mund të përjashtojmë që Bakhmut të bjerë përfundimisht në ditët në vijim”, tha ai.

Shefi i NATO-s nënvizoi se kapja e Bakhmutit nga Moska nuk do të shënonte domosdoshmërisht një pikë kthese në luftë.

Volodymyr Zelenskyy tha në fillim të kësaj jave se trupat e tij do të vazhdojnë të mbrojnë qytetin lindor të rrethuar përballë presionit intensiv rus dhe humbjeve të rënda.

Dje, ai paralajmëroi se do të ishte një "rrugë e hapur" për Rusinë drejt qyteteve të tjera në rajonin e Donetsk nëse do të kapte Bakhmutin.

stoltenberg bakhmut