Bota 4 Nëntor 2023, 10:40

Brenda Gazës, kurthe në rrugica dhe mina nën mbeturina

Shkruar nga Pamfleti

Brenda Gazës, kurthe në rrugica dhe mina nën mbeturina

Ushtarët izraelitë vijojnë në një rrugicë të Gazës të shkatërruar nga luftimet, siç e tregon një foto e publikuar nga IDF (Forcat e Mbrojtjes izraelite) për të treguar “teatrin” operacional.

Është më e komplikuar seç duket, 24 ushtarë të vrarë që nga fillimi i pushtimit. Çdo rrugicë mund të përmbajë shumë surpriza, bëhet një korridor vdekjeje, siç e kanë zbuluar vetë ushtarët në betejat e së shkuarës.

Ka disa kërcënime për ata që përparojnë.

Ndërkohë jo pak rrezik vjen nga minat, e fshehura nën gërmadhat e bombardimeve.

Aktivizohen me presion ose nga një tel i hollë i shtrirë midis dy skajeve, nga telekomanda.

Dekada të tëra armiqësie u kanë mësuar palestinezëve teknikat, “përzierjet”, fuqinë, rezistencën e armatimit, kundërmasat e marra nga kundërshtarët e tyre.

Në katet e sipërme, pas dritareve të copëzuara, mund të jetë prania e qitësve, elementë të pajisur me raketa të thjeshta antitank RPG dhe granata.

Një ndërtesë në dukje e pabanuar mund të strehojë hyrjen e një tuneli, strehë të muxhahedinëve.

Vetë shtëpia bëhet kurth nëse militantët e mbushin me eksploziv dhe e hedhin në erë pasi të ketë hyrë armiku.

Taktika e përdorur shpesh në luftën civile siriane.

Në disa raste, ushtarët dhe kryengritësit, për të mos u ekspozuar, hapin boshllëqe midis një shtëpie dhe një tjetër, duke krijuar një rrugë sigurie.

Rripi, si shumë zona urbane, nuk është homogjen, pas një grumbullimi shtëpish mund të kalohet në një hapësirë ​​të hapur dhe për këtë arsye të kthehet në një pikë ku snajperët janë në gjendje të qëllojnë një objektiv nga larg.

Përndryshe, “vrojtuesit” kalojnë koordinatat për zjarrin me mortaja dhe antitank.

Ushtria izraelite gjithashtu duhet të shqetësohet për një armë të thjeshtë dhe universale: dronët e transformuar për të hedhur bomba.

Brigadat al Qassam e përdorën atë për të dëmtuar kullat rreth murit, për të goditur një tank Merkava dhe kur ka përqendrime trupash. Hamasi nënvizon taktikat e sulmuesve të tij në video, Mbrojtja izraelite tregon një togë me një qen të pajisur me një kamerë të vogël.

Kur është e nevojshme, ata e dërgojnë atë përpara dhe pajisja i dërgon imazhet përsëri te kontrolluesi. Kjo bëhet e rëndësishme gjatë një depërtimi ose nëse duhet të kontrollojnë praninë e dikujt në një mjedis.

Njësia e qenve Oketz u krijua me këtë detyrë dhe u përfshi në aksione të gjera ku ndërhyrjet, megjithatë, gjithmonë paraqesin ngjarje të papritura.

Në dhjetor 1988 komandot arritën në shpellat e Nameh, një vendndodhje në bregdetin libanez që strehonte një bazë për terroristët e Ahmed Jibril.

Ata u zbuluan nga një roje, qeni që mbante një ngarkesë shpërthyese nuk iu bind urdhrave, por mbi të gjitha nuk kishte asnjë objektiv të caktuar./ “Corriere Della Sera”

gaze kurthe mina