Bota20 Prill 2023, 19:34

Dështon misioni i "SpaceX", raketa më madhe në botë shpërthen disa minuta pas lëshimit

Shkruar nga Pamfleti

Dështon misioni i "SpaceX", raketa më madhe në

SpaceX ka lëshuar raketën më të madhe dhe më të fuqishme të bërë ndonjëherë në një test historik, por ajo shpërtheu vetëm disa minuta më vonë.

Tre ditë pasi një fluturim inaugurues u anulua për shkak të një defekti të minutës së fundit , Starship u ngrit nga Boca Chica në Teksasin jugor ndërsa mijëra spektatorë shikonin aty pranë. Por sistemi i raketave nuk arriti të ndahej siç ishte planifikuar dhe shpërtheu më pak se katër minuta pas fluturimit.

SpaceX tha se Starship përjetoi një "çmontim të shpejtë dhe të paplanifikuar përpara ndarjes në skenë".

Zyrtarët e SpaceX ende e deklaruan misionin ambicioz një sukses, pasi shënoi herën e parë që Starship dhe raketa e tij masive përforcuese u ngjitën në qiell. Shefi i kompanisë, Elon Musk e përgëzoi ekipin për një "lançim emocionues".

Musk kishte kërkuar të mbante në kontroll situatën, duke thënë se kishte një shans 50% për të arritur në orbitë në provën e parë. Por shtoi se janë planifikuar më shumë lançime dhe ai beson se ka një shans 80% për sukses përpara fundit të vitit.

space x shpërthen raketa