Bota20 Prill 2023, 18:49

“Grupi Wagner kërkoi armë nga Kina dhe Turqia”, dokumentet e Pentagonit nxjerrin zbuluar Pekinin dhe Ankaranë

Shkruar nga Pamfleti

“Grupi Wagner kërkoi armë nga Kina dhe Turqia”, dokumentet

Një nga dokumentet sekrete të Pentagonit që u postuan në internet, tregonte se grupi Wagner, i njohur për rolin e tij brutal në pushtimin e Ukrainës nga Vladimir Putin, i ka kërkuar Kinës furnizime me armë në fillim të këtij viti, por që është refuzuar nga Pekini.

Kërkesa e drejtpërdrejtë e Wagner drejtuar Kinës tregon se ajo kishte njëfarë besimi se Pekini do të ishte i hapur për të armatosur Moskën, duke shkuar përtej formave të tjera të mbështetjes që ofrohen edhe sot nga kompanitë kineze.

Por sipas raportit që nga fillimi i janarit, Kina nuk kishte dërguar asnjë armë, madje as për testim dhe nuk kishte asnjë kontakt me grupin Wagner në lidhje me dërgesat e armëve. SHBA ka pretenduar publikisht se Kina po shqyrton furnizimin e Rusisë me armë vdekjeprurëse për të zëvendësuar rezervat kryesore të municionit, artilerisë dhe raketave, por nuk ka asnjë provë që Pekini ka ofruar një ndihmë të tillë.

Por takimi Putin-Xi Jinping ka ngritur shqetësime në mesin e zyrtarëve perëndimorë se Kina, e cila tashmë i ka dhënë Rusisë një shpëtim ekonomik për të përballuar efektet e sanksioneve perëndimore, mund të jetë afër ofrimit edhe të ndihmës ushtarake. Pekini nuk kishte menjëherë asnjë koment mbi pretendimet e SHBA se Wagner i ishte afruar për armë. Por Kina ka mohuar në mënyrë të përsëritur se ka plane për të furnizuar me armë Rusisë dhe në vend të kësaj ka akuzuar NATO-n se ka nxitur konfliktin duke ofruar mbështetje vdekjeprurëse për Ukrainën.

Inteligjenca amerikane renditi thirrjen e Wagner-it për Kinën krahas përpjekjeve të suksesshme për të blerë armë nga dy aleatët më të afërt të Rusisë, Bjellorusia dhe Siria. Raporti i SHBA tregonte gjithashtu se Bjellorusia "tashmë ka dorëzuar 50 për qind të armëve të paspecifikuara të premtuara" deri në fillim të janarit dhe ofroi ti dërgonte Wagner 300,000 granatahedhës VOG-17.

Dokumenti jep gjithashtu më shumë detaje mbi kontaktet midis Wagner dhe Turqisë për shitjet e armëve, një marrëdhënie e përmendur në raporte të tjera të zbulimit. Sipas vlerësimit të SHBA-së, Wagner dërgoi bashkëpunëtorë në Ankara për të kërkuar dronë, sisteme të luftës elektronike, sisteme kundër baterive dhe artileri të obusit. Kontaktet e tyre turke e informuan Wagnerin se nuk mund të eksportonin disa nga armët dhe pajisjet e kërkuara, si p.sh. obus, sisteme kundër baterive dhe disa armë kundër dronëve.

Raporti është pjesë e më shumë se 100 dokumenteve shumë të klasifikuara që pretendohet se janë postuar në internet nga një anëtar 21-vjeçar i Gardës Kombëtare Ajrore të Massachusetts, i cili punonte si administrator sistemesh në një njësi të inteligjencës.

wagner kina turqia