Bota26 Shkurt 2024, 21:33

Ditën me Perëndimin e natën në shërbim të Putinit, si Vuçiç po dëbon disidentët e regjimit rus!

Shkruar nga Pamfleti
Ditën me Perëndimin e natën në shërbim të Putinit,
Vuçiç-Putin

Beogradi u kërkon të largohen shumë rusëve që janë strehuar aty, pas nisjes së luftës dhe që kanë kritikuar regjimin e Putin...

Kur Elena Koposova nënshkroi një letër të hapur kundër pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia, ajo nuk priste një reagim nga shteti ku ishte vendosur, Serbia.

Në fund të fundit, Serbia po kërkon formalisht të anëtarësohet në Bashkimin Evropian duke adoptuar të gjitha vlerat demokratike që shkojnë së bashku me anëtarësimin, mendoi ajo. Tani, ajo sheh se kishte gabuar.

Dy vjet pas nënshkrimit të letrës, 54-vjeçarja ruse po apelon një urdhër dëbimi pasi u deklarua si kërcënim për sigurinë kombëtare të Serbisë dhe iu hoq leja e qëndrimit. Përkthyesja e letërsisë tha se e vetmja arsye që mund të mendonte është peticioni kundër luftës që ajo kishte nënshkruar.

Unë nuk jam aktiviste, por firmosa një letër kundër luftës kur sapo filloi agresioni rus në Ukrainë”, tha ajo në një intervistë. “Edhe duke mos qenë aktivist, nuk mund të hesht për këtë. Ndaj, unë vetëm vendosa emrin tim në letrën e hapur ku thuhej se lufta është krim dhe duhet të bashkohemi të gjithë për ta ndalur atë”, shtoi ajo.

Ditën me Perëndimin e natën në shërbim të Putinit,

Koposova nuk është vetëm. Serbia hapi kufijtë e saj në vitet e fundit për dhjetëra mijëra rusë që ikin nga qeveria e presidentit Vladimir Putin dhe nga lufta në Ukrainë. Aktivistët rusë pro-demokracisë në vendin ballkanik tani thonë se të paktën një duzinë personash u përballën kohët e fundit me ndalime të hyrjes ose iu hoqën lejet e qëndrimit me arsyetimin se ato përbëjnë një kërcënim për sigurinë e Serbisë.

Të paktën tetë të tjerë kanë frikë të flasin publikisht për problemet e tyre ligjore me autoritetet serbe, nga frika se kjo mund të rrezikojë vetëm mundësinë e tyre për të mbetur në vend së bashku me familjet e tyre, thonë aktivistët rusë kundër luftës.

Ditën me Perëndimin e natën në shërbim të Putinit,

Ishte shumë e papritur, shumë tronditëse”, tha Koposova për momentin që mori urdhrin e dëbimit. Aty nuk kishte asnjë shpjegim, por vetëm thuhej se ishte “kërcënim për sigurinë kombëtare” dhe se ajo duhet të largohet nga vendi brenda 30 ditëve.

Ajo dhe burri i saj kanë ndërtuar një shtëpi moderne në një copë tokë në një fshat të largët jashtë Beogradit, ku jetojnë me dy fëmijë, të moshës 6 dhe 14 vjeç, të cilët ndjekin shkollat ​​lokale dhe klasat parashkollore.

Aktivistët e të drejtave thonë se problemet e rezidencës tregojnë për një marrëdhënie të ngushtë midis presidentit gjithnjë e më autokratik të Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe Putinit, pavarësisht ofertës zyrtare të Serbisë në BE. Vuçiç ka refuzuar t'i bashkohet sanksioneve perëndimore kundër aleatit tradicional sllav, ndërkohë që ka lejuar mediat propagandistike të Moskës si ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ të përhapin narrativën e tyre në të gjithë Ballkanin.

Autoritetet në Beograd dhe autoritetet në Moskë janë politikisht shumë afër”, tha Predrag Petrović, koordinator i kërkimit në Qendrën e Beogradit për Politikat e Sigurisë, një institut i pavarur që ka kërkuar një shpjegim nga Ministria e Brendshme për masat kundër rusëve.

Njerëzit që janë kritikë ndaj regjimit të Putinit paraqesin një kërcënim të madh për regjimin në Moskë”, tha Petrović. “Kjo është arsyeja pse këta njerëz janë në shënjestër të autoriteteve serbe”.

Zyrtarët serbë deri më tani nuk kanë komentuar në lidhje me rastet e raportuara që përfshijnë shtetas rusë dhe Ministria e Brendshme e Serbisë nuk i është përgjigjur një emaili nga ‘Associated Press’ që kërkonte një intervistë ose një koment për këtë çështje.

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë dy vjet më parë, shumë rusë erdhën në Serbi sepse nuk kanë nevojë për viza për të hyrë në shtetin mik ballkanik.

Peter Nikitin, një nga themeluesit e Shoqërisë Demokratike Ruse pro-demokratike, kaloi vetë dy ditë në aeroportin e Beogradit verën e kaluar kur iu hoq leja e hyrjes, megjithëse ai ka një grua serbe dhe ka jetuar në Serbi për shtatë vjet. Nikitin më vonë u lejua të hynte në vend, por një procedurë ligjore në lidhje me dokumentet e tij të qëndrimit është në vazhdim.

“Nuk kam asnjë dyshim se kjo po bëhet me urdhër të drejtpërdrejtë nga Rusia, qoftë nëpërmjet ambasadës ose direkt nga Moska,” këmbënguli Nikitin, grupi i të cilit ka organizuar gjithashtu protesta kundër luftës në Ukrainë dhe demonstrata që kërkojnë liri për të burgosurit politikë, përfshirë Alexei Navalny , një lider i opozitës ruse dhe një kritik i Putinit, i cili vdiq më 16 shkurt në një koloni penale të Arktikut në Rusi.

Nikitin tha se aktivistë të tjerë kundër luftës që u përballën me shqyrtimin e autoriteteve serbe përfshijnë bashkëthemeluesin e grupit RDS, Vladimir Volokhonsky, i cili tani jeton në Gjermani.

Marrëdhëniet e ngushta të Serbisë me Rusinë datojnë prej shekujsh dhe të dy vendet ndajnë gjithashtu një origjinë të përbashkët sllave dhe fe të krishterë ortodokse. Rusia ka mbështetur përpjekjen e Serbisë për të mos njohur pavarësinë e Kosovës, një ish-krahinë që shpalli pavarësinë në 2008 me mbështetjen perëndimore.

Serbia dhe Rusia mbajnë gjithashtu lidhje të ngushta midis shërbimeve të tyre të sigurisë.

Ish-shefi i sigurimit të shtetit serb, Aleksandar Vulin, i cili u sanksionua nga SHBA për ndihmën ndaj ndikimit “keq” të Rusisë në rajonin e Ballkanit, së fundmi mori një dekoratë nga Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë për bashkëpunim të ngushtë midis dy agjencive të spiunazhit. Vulin thuhet se ishte i përfshirë në përgjimin e aktivistëve të shquar të opozitës ruse që u takuan në Beograd në prag të luftës në Ukrainë dhe që më vonë u burgosën në Rusi.

Për Koposovën, vendimi i autoriteteve serbe për ta dëbuar nga vendi do të thotë se ajo dhe familja e saj mund të humbasin gjithçka nëse ankesa e saj refuzohet.

Familja nuk mund të kthehet në Rusi sepse ata kanë shitur të gjithë pronën e tyre, tani janë etiketuar si anti-Putin dhe burri i saj mund të thirret në ushtri për të luftuar në Ukrainë, tha Koposova.

"Kjo shtëpi është shtëpia jonë e vetme, e vetmja shtëpi që kanë fëmijët tanë", tha ajo me lot në sy. /Përshtati “Pamfleti” nga “Associated Press”