Bota28 Shtator 2023, 22:25

“Përdhunime, shkulje thonjsh dhe elektroshok”, ukrainasit rrëfejnë tmerret e përjetuara brenda dhomave të torturave!

Shkruar nga Pamfleti

“Përdhunime, shkulje thonjsh dhe elektroshok”, ukrainasit

Britmat e dhimbshme përshkonin ajrin. Ishte mëngjesi i parë i Olga Cherniak në një qendër paraburgimi në Khersonin e pushtuar. Ajo qëndronte me sy të lidhur jashtë dhomës ku djali i saj po torturohej nga rojet ruse.

Ai po goditej me elektroshok”, thotë ajo e përlotur, duke riprodhuar tmerrin e asaj dite në mendjen e saj. Ishte gusht 2022 dhe vendlindja e saj Kherson ishte nën pushtimin rus.

Ndërsa rojet lëshonin goditje elektrike në trupin e djalit të saj, nëpunësja civile 46-vjeçare u detyrua ta dëgjonte ndërsa rusët e akuzonin atë si spiune. I përpëlitur në agoni, djali i saj u thye dhe iu lut nënës së tij të fliste. "Nuk dua të lëndohem më kështu, mami," qau ai.

Me zemër të thyer, Olga i premtoi. Më pas rusët e çuan brenda të njëjtës dhomë me muret e saj ngjyrë pjeshke, e ulën në të njëjtën karrige dhe i vendosën kapëse metalike krokodili në gishta.

Nuk e kuptova se për çfarë ishin ata”, thotë Olga. “Ishin prej metali me dhëmbë të mëdhenj”. Telat kalonin nga kapëset në një kuti me një çelës, një buton dhe një levë të vogël.

“Përdhunime, shkulje thonjsh dhe elektroshok”, ukrainasit

Ollgës iu bënë pyetje, disa prej të cilave ajo refuzoi t'i përgjigjej. Roja i vogël ktheu levën. Goditjet elektrike e goditën atë në valë torturuese. Rojet vazhduan derisa ajo humbi ndjenjat. Kur ajo u shërua, ata filluan përsëri. 

Më në fund, rusët hoqën dorë nga përpjekjet për ta shtyrë atë të fliste më tej. Në prag të kolapsit, me gishtat e djegur, ajo u kthye në qeli, ku humbi ndjenjat. Shokët e saj të qelisë në panik filluan të godasin derën, duke iu lutur rojeve që të thërrisnin një mjek.

"Nuk kishte mjek. Në vend të kësaj, ata sollën një koleg të burgosur - një kiropraktor," kujton ajo. Ai i tha asaj se kishte pësuar një atak në zemër. "Unë i jam mirënjohës atij që më shpëtoi jetën - krahu im i majtë dhe këmba e majtë ishin plotësisht i paaftë”. Por ky ishte vetëm fillimi i sprovës 280-ditore të Olgës.

-24 orë terror

“Përdhunime, shkulje thonjsh dhe elektroshok”, ukrainasit

Ndërsa Olga humbi ndjenjat në dyshemenë e qelisë, mendimi i saj i fundit ishte vuajtja e familjes së saj. “Mendova se ishte fundi”, kujton ajo, duke kthyer me ankth unazën e martesës. Ajo u mor në pyetje edhe për tre ditë të tjera. Rrëmbyesit e saj nuk e sulmuan më, por i bënë kërcënime të tmerrshme, duke i thënë se do ta përdhunonin djalin e saj nëse ajo nuk fliste. Pastaj e lanë në një qeli të mbushur me njerëz për gati një muaj.

"Ne dëgjuam njerëz duke u torturuar 24 orë në ditë," thotë ajo, me zërin e saj të zhytur në një pëshpëritje.

“Elektrodat do të ngjiteshin në çdo pjesë të trupit”, kujton ajo. Rusët thuhet se e quajtën një metodë "telefon" - shtrëngimi i njërës elektrodë në vesh, tjetra në organet gjenitale. 

"Mendova se ishte fundi", rrëfen Olga.

“Përdhunime, shkulje thonjsh dhe elektroshok”, ukrainasit

Një e arrestuar, punonjëse policie, është rrahur gjithandej. Në thithkat e saj u bënë goditje elektrike. Ia hoqën gishtin e vogël me thikë, i hoqën rrobat dhe e kërcënuan se do ta përdhunonin. Dy muaj pas ndalimit të saj, në tetor 2022, Olga u mor në pyetje nga dy burra të veshur me kapuç, të cilët thanë se ishin nga FSB, shërbimi rus i sigurisë. Ata i thanë asaj se po lëvizte.

Nga dëgjimi i rrëmbimeve të bisedave të tensionuara, Olga dhe shokët e saj të burgosur dyshuan se trupat ukrainase po përparonin. Por ëndrrat e saj për liri u shkatërruan shpejt. Rusët po largoheshin nga Kherson - por ata po e merrnin atë me vete.

E lidhur në një furgon transporti të të burgosurve, ajo ishte në baticën e saj më të ulët. Ndërsa u ul, ajo vuri re se një tjetër e burgosur ishte tashmë brenda. Svitlana Shukailo, një kolege nëpunëse civile, zgjati dorën dhe e ngushëlloi Olgën, duke qetësuar shqetësimin e saj.

"Unë hyra me sy kaq të frikësuar dhe nuk dija çfarë të bëja. Svitlana më kapi për dore dhe më premtoi se do të ktheheshim në shtëpi. Ajo ishte si nëna ime", kujton Olga.

Kur Kherson u çlirua më 11 nëntor 2022, skenat ishin euforike. Qytetarët përqafuan dhe puthnin ushtarët. Flamujt ukrainas fluturonin kudo. Qyteti më i rëndësishëm që u rimor nga Ukraina, ofroi prova se Rusia mund të tërhiqej dhe, ndoshta, përfundimisht nga Ukraina.

Por çlirimi zbuloi gjithashtu tmerrin e pushtimit të zgjatur rus. Në rajonin Kherson, mbi 254 ditë, rusët ndërtuan një rrjet prej të paktën 26 qendrash ndalimi për të kontrolluar popullsinë civile. Stacionet e policisë, shkollat ​​dhe ndërtesat qeveritare u përdorën si vende torture ose vende ku cenoheshin rëndë të drejtat e njeriut të civilëve. Shifrat janë tronditëse, sipas vlerësimeve më konservatore, të paktën 1,400 njerëz u arrestuan. MIHR vlerëson se numri mund të jetë deri në 6,600.  

Gjashtëdhjetë për qind e atyre që shkuan në qendrat e paraburgimit u torturuan, sipas Ekipit Mobile të Drejtësisë - një grup avokatësh që dokumentojnë abuzimin e të drejtave të njeriut. Një tjetër 40% ishin viktima të dhunës seksuale si pjesë e asaj torture. Më shumë se 400 persona janë ende të zhdukur.

“Përdhunime, shkulje thonjsh dhe elektroshok”, ukrainasit

A erdhi urdhri për të torturuar ukrainasit në Kherson nga maja e Kremlinit?

Sky News ka folur me 15 persona që mbaheshin në rrjetin e qendrave të paraburgimit, duke punuar me MIHR, si pjesë e një hetimi njëvjeçar për torturën dhe krimet e tjera të luftës në rajonin Kherson. Ne kemi përdorur dokumente zyrtare dhe të dhëna me burim të hapur për të verifikuar llogaritë e tyre . Ajo që është e qartë është se tortura ishte krijuar për të mbyllur në thelb popullsinë civile në Kherson dhe përdorimi i torturës është një politikë që "drejtohet nga Kremlini".

Një spiun pa shpresë

Mosha ime ishte kopertina ime, menduam se askush nuk do të dyshonte për mua”, thotë Svitlana. Ashtu si Olga, ajo ishte në paraburgim që në gusht.

Gjatë okupimit, ajo dërgoi lëvizjet e trupave ruse te ukrainasit. E strukur nën dritaren e banesës së saj, ajo filmoi video të tankeve që rrotulloheshin dhe ia dërgoi kontaktit të saj, me shënime për llojin dhe pozicionin. Ai takim i rastësishëm në furgonin e burgut ishte fillimi i shtatë muajve që Olga dhe Svitlana do të kalonin së bashku. Ata u mbyllën në kushte të ndyra me pothuajse asgjë për të ngrënë. Përfundimisht ata arritën në Novotroitsky - thellë në Ukrainën e pushtuar nga Rusia.

"Unë nuk do ta quaja veten një person të fortë," thotë Svitlana. "I thashë vetes se nëse nuk mund ta ndryshoja situatën, duhej të ndryshoja qëndrimin tim. Të gjitha të këqijat marrin fund. Duke pasur një patate të zier do të më bënte të qaja nga lumturia".

Ata kënduan dhe qanë së bashku dhe lexuan libra me zë të lartë për ngushëllim. Herë pas here, rusët sillnin pako ushqimore që familjet e tyre kishin dërguar, me patate të ziera, vezë të ziera dhe mollë.

“Nuk e kisha menduar kurrë që të kisha një patate të zier në dorë do të më bënte të qaja nga lumturia”, thotë Olga. "Ne e kuptuam që të afërmit tanë po përpiqeshin të na afroheshin."

Gratë mbështetën njëra-tjetrën. “U ngushëllova me faktin se nuk kam dorëzuar asnjë kontakt”, thotë Svitlana. “I thashë vetes nëntë muajt që kalova në robëri ishin për secilin prej atyre që nuk i tradhtova.” Por ata të dyja ishin tradhtuar nga të tjerët: Olga nga fqinjët e saj, Svitlana nga një kolege. Në Kherson të pushtuar, tradhtia ishte pjesë e jetës së përditshme.

“Përdhunime, shkulje thonjsh dhe elektroshok”, ukrainasit

Ekzekutimi i rremë

Çanta shkoi mbi kokën e Anton Lomakin. Rusët e lidhën në buzë të një hendeku dhe i thanë të lutej. Një armë iu vu në ballë dhe u qëlluan tre të shtëna - pikërisht pranë syrit.  "Unë i jap lamtumirën jetës sime," thotë Antoni. “Isha mirënjohës që familja ime tashmë ishte larguar dhe vetëm unë do të vuaja”.

Një ish-polic, Anton kërkohej nga rusët për përcjelljen e informacionit tek ushtria ukrainase dhe ekspozimin e bashkëpunëtorëve. I vetmi person që dinte për aktivitetet e tij ishte një nga kolegët e tij polic. “I dërguam njëri-tjetrit gjëra, i ndamë gjatë gjithë kohës”. Atë mbrëmje të ngrohtë në gusht 2022, oficeri e thirri për t'u takuar. Antoni pranoi, por vuri re dy burra që e ndiqnin. Duke u ndjerë i shqetësuar, ai filloi të fshinte informacionin nga telefoni i tij. Por ishte tepër vonë. "Shoku im u tha atyre gjithçka për mua", rrëfen ai.

Një furgon u ngrit dhe ushtarët u hodhën jashtë, duke e goditur atë në pjesën e pasme të kokës me një AK-47.  Ndërsa Antoni po largohej, ai pa shokun e tij të ulur në makinë me ushtarë rusë pranë tij. "Shoku im u tha atyre gjithçka për mua," thotë ai. Ai u dërgua në të njëjtën qendër paraburgimi ku fillimisht ishin vendosur Olga dhe Svitlana.

Aty, gardianët e rrahën me shkop derisa e nxorrën gjak, e torturuan me goditje elektrike dhe e kërcënuan se do t'i fusin një kallashnikov në anus. Kur Antoni nuk fliste, ata provuan një taktikë të re. I hoqën bluzën dhe ia vunë në kokë, më pas i vunë një leckë sipër dhe i derdhën një shishe pesë litra ujë, duke i shkaktuar të fikët dhe të vjella me ndërprerje.

"Isha mirënjohës që familja ime tashmë ishte larguar dhe vetëm unë do të vuaja, pata vetëm disa sekonda për ta pështyrë dhe për të marrë disa frymë – pastaj më ulën menjëherë dhe më derdhën përsëri ujë”. Kur ai rezistoi, ata përdorën një prodhim bagëtie. “Kështu vazhdoi për tre apo katër orë”.

Kështu ndodhi katër herë. Burrave të tjerë në qelinë e tij u thyen gjymtyrët, dhëmbët u këputën dhe rryma u fut në organet gjenitale. Gjuha e një njeriu u godit nga rryma - u fry aq shumë sa u nda në gjysmë. Anton pa njerëzit të vdisnin si pasojë e torturave të tyre, brinjët e thyera të tyre duke shpuar organet e brendshme. Ashtu si Olga dhe Svitlana, Anton u zhvendos ndërsa forcat ukrainase iu afruan Khersonit - fillimisht në Hola Prystan, një fshat në 'bregun e majtë' përtej lumit Dnipro, pastaj në Chaplynka, një fshat më në jug, rrugës për në Krime. Nuk kishte më tortura.

Më në fund në fillim të dhjetorit, një roje i tha Antonit të merrte gjërat e tij. Ata e detyruan të nënshkruante një letër ku thuhej se nuk kishte ankesa për policinë, pasuritë e tij ishin kthyer dhe ai nuk ishte rrahur apo torturuar. Pastaj i thanë: “Shko, je i lirë”. Nuk kishte asnjë shpjegim.

“Përdhunime, shkulje thonjsh dhe elektroshok”, ukrainasit

Një rreze drite

Ndërkohë, Olga dhe Svitlana mbaheshin ende thellë në territorin e pushtuar nga Rusia. Dukej se kishte konfuzion midis gardianëve se çfarë të bënin me të burgosurit. Gratë i dëgjuan duke thënë se do të ishte më mirë vetëm t'i qëllonin. Të burgosur në një qeli të vogël e të ndyrë pa dritare me të burgosur të tjerë, ata flinin të shtrënguar së bashku në dyshekë të pistë. Të dyja gratë humbën peshë dhe shikimi i Svitlanës u degradua.

Pastaj një ditë maji, oficerët e FSB-së erdhën dhe e urdhëruan Olgën të paketonte gjërat e saj. "Unë nuk do të shkoj askund pa Svitlana," u përgjigj ajo. Për habinë e saj, rusët ranë dakord të lironin miqtë së bashku.   Ashtu si Antoni, ata u detyruan të firmosnin formularë, duke thënë se nuk i ishin nënshtruar presionit fizik dhe moral. "Ne ishim si dy pula me bateri që nuk kishin parë dritë për gjysmë viti", rrëfen ajo.

Më pas rusët i ngarkuan në një furgon, vunë çanta në kokë dhe ecën me makinë për 10 minuta. Gratë u detyruan të ngriheshin kundër një gardhi me duart pas shpine. Pastaj rojet dhanë urdhrin e tyre përfundimtar - numëroni deri në 50 dhe shkoni ku të doni.  Kur furgoni u largua, Svitlana shpërtheu në lot. "Nuk mund ta besonim se ishim të lirë. Ne ishim si dy pula me bateri që nuk kishin parë dritë për gjysmë viti."

-Krimet kundër njerëzimit

Olga do ta kujtojë gjithmonë tmerrin që ndjeu duke ecur për herë të parë në korridorin e qendrës së paraburgimit për në qelinë e saj. "Ishte një përjetësi," thotë ajo. "Korridori dukej kaq i gjatë atë ditë." Gjatë pushtimit të Khersonit, qindra njerëz u detyruan të bënin të njëjtën shëtitje. Disa ende nuk ia kanë dalë.  "Ne arritëm të shpëtonim nga ky Mordor," thotë Svitlana. “Por shumë njerëz janë ende të zhdukur”. Ndërkohë Prokurorët ukrainas po mbledhin prova, të ndihmuar nga Ekipi Mobile i Drejtësisë. Sky News i kërkoi qeverisë ruse të komentojë mbi akuzat në hetimin tonë, por nuk mori asnjë përgjigje./Përshtati “Pamfleti” nga “SkyNews”

torturat ukrainë