Bota17 Prill 2024, 20:18

Izraeli mendon rindërtimin e Gazës, 5 miliardë dollarë për strehimin, arsimin dhe infrastrukturën

Shkruar nga Pamfleti

Izraeli mendon rindërtimin e Gazës, 5 miliardë dollarë

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha se Izraeli do të investojë fondet në strehim, infrastrukturë, arsim, punësim, shëndetësi dhe fusha të tjera. Ky plan vjen pas sulmeve të Hamasit më 7 tetor që synuan komunitetet pranë kufirit izraelit.

"Terroristët e Hamasit donin të na çrrënjosin, por ne do t'i çrrënjosim dhe do t'i thellojmë rrënjët tona," tha Netanyahu në një deklaratë.  “Ne do të ndërtojmë tokën e Izraelit dhe do ta mbrojmë vendin tonë”, shtoi kryeministri izraelit.

Zyra e kryeministrit tha se komunitetet lokale do të punojnë me ministritë e qeverisë dhe me sektorin e biznesit dhe filantropinë, për ta bërë rajonin të jetë një zonë jetike të lulëzuar dhe tërheqëse.

Lufta në Gaza mes Izraelit dhe Hamasit është nxitur nga sulmi i Hamasit në 7 tetor ku u vranë rreth 1200 izraelitë. Izraeli beson se 130 pengje janë ende në Gazë ndërsa të paktën 34 kanë vdekur.

Si pasojë e ofensivës izraelite kundër Hamasit në Gazë me qëllim të shkatërrimit të grupit, janë vrarë më shumë se 33.600 palestinezë, shumica gra dhe fëmijë.

 

benjamin netanyahu