Bota19 Qershor 2024, 18:51

Ligji për rishpërndarjen e taksave përçan Italinë, shpërthejnë akuzat ndaj Giorgia Melonit: Duan të varfërojnë Jugun!

Shkruar nga Pamfleti

Ligji për rishpërndarjen e taksave përçan Italinë,

Kryeministrja e ekstremit të djathtë të Italisë, Giorgia Meloni , është akuzuar për "përçarje të vendit" pasi parlamenti miratoi një projekt-ligj të diskutueshëm që u jep rajoneve më shumë pushtet, por kritikët thonë se do të rrisë varfërinë në jug.

Ndryshimi, i miratuar nga dhoma e ulët herët të mërkurën pas një debati të zjarrtë që zgjati gjithë natën.

Projektligji i "autonomisë së diferencuar", i kërkuar nga Lombardia dhe Veneto, e pasur e udhëhequr nga krahu i djathtë, si dhe Emilia-Romagna e krahut të majtë, u jep rajoneve më shumë pushtet mbi mënyrën se si mblidhen dhe shpenzohen të ardhurat e tyre tatimore dhe mbi shërbimet publike si shëndetësia dhe arsimi.

Miratimi i projektligjit, i cili kaloi me 172 vota pro dhe 99 kundër, u përshëndet nga Matteo Salvini, kreu i Lega-s, anëtari i koalicionit qeverisës, i cili prej vitesh ka mbrojtur këtë lëvizje, si "një fitore për të gjithë italianët".

Meloni tha se ishte "një hap përpara drejt ndërtimit të një Italie më të fortë dhe më të drejtë" dhe argumentoi se do të "kapërcente dallimet që ekzistojnë sot midis pjesëve të ndryshme të vendit".

Kritikët thonë se nëse rajonet më të pasura janë në gjendje të mbajnë më shumë nga të ardhurat e tyre nga taksat, kjo do të thotë më pak burime financiare për rajonet më të varfra, të cilat janë kryesisht në jug.

Masa u kundërshtua aq ashpër sa çoi në një përleshje në parlament javën e kaluar, me një politikan nga opozita Lëvizja Pesë Yjet që kishte nevojë për ndihmë mjekësore. Lufta shkaktoi një demonstratë nga partitë opozitare në Romë të martën mbrëma, të cilat thanë se po mblidheshin "për të mbrojtur unitetin kombëtar" përballë dy projektligjeve dhe për të protestuar kundër "dhunës dhe frikësimit" të supozuar nga koalicioni qeverisës.

Elly Schlein, kreu i Partisë Demokratike të qendrës së majtë (PD), tha se masa ishte përçarëse dhe do të rriste pabarazinë. "Meloni, patrioti që përça vendin," tha ajo. “Vëllezërit e Italisë i është përkulur ëndrrave secesioniste të Legës”.

Projektligji që lejon zgjedhjen e drejtpërdrejtë të një kryeministri është një rishikim i rëndësishëm kushtetues të cilin Meloni e ka promovuar fuqishëm, duke e përshkruar atë si "nëna e të gjitha reformave".

Sipas propozimit, kryeministri do të zgjidhet për pesë vjet dhe koalicioni që mbështet kandidatin fitues do t'i jepen të paktën 55% të vendeve, një ligj që Meloni argumenton se do të ndihmonte t'i jepte fund qeverive të dyerve rrotulluese të Italisë. Kritikët kanë frikë se projektligji, që të kujton një ndryshim kushtetues të bërë nga diktatori fashist Benito Mussolini rreth një shekull më parë, mund ta çojë Italinë drejt autoritarizmit.

Çdo ndryshim në kushtetutë duhet të miratohet nga të dyja dhomat e parlamentit me një shumicë prej dy të tretash. Votimi i dhomës së sipërme dështoi, një rezultat që pritet të përsëritet në dhomën e ulët, që do të thotë se projektligji pothuajse me siguri do të hidhet në një referendum, i cili mund të mbahet në vitin 2025./TheGuardian