Bota17 Prill 2024, 08:30

Lufta në Lindjen e Mesme ka vetëm një rrugëdalje!

Shkruar nga Pamfleti
Lufta në Lindjen e Mesme ka vetëm një rrugëdalje!
Ali Khamenei, Benjamin Netanyahu dhe Joe Biden

Fakti që për herë të parë Teherani ka sulmuar drejtpërdrejt vendin hebre në vetvete rrit tensionin, irritoi qeveritë e tyre dhe tregon një rrezik të ri nga Irani, i cili në këtë pikë është i përfshirë personalisht dhe jo më vetëm nëpërmjet organizatave të tij kukull apo sado financuar dhe mbështetur si Hamasi, Hezbollahu, Huthi. 

Ideja se ajatollahët iranianë janë politikanë ekspertë dhe strategë të mëdhenj u shpërbë në natën midis së shtunës dhe të dielës. 

Izraeli po e humbiste luftën në Gaza dhe tani, pas sulmit të Teheranit, ai ka rifituar kontrollin e iniciativës dhe i është rikthyer grumbullimit të solidaritetit ndërkombëtar.

Kjo është arsyeja pse Benjamin Netanyahu dhe qeveria e tij duhet të shmangin një përgjigje të tepruar ndaj lëshimeve të raketave dhe dronëve që goditën vendin . Për të vendosur legjitimitetin e një hakmarrjeje të mundshme masive, disa zyrtarë izraelitë pyesin se çfarë do të bënin Shtetet e Bashkuara nëse do të pësonin një agresion të tillë: ata do të kundërsulmoheshin, përgjigjen ata. 
Argumenti ka forcën e vet, por zbehet në krahasim me situatën që është krijuar: një luftë, ajo në Gaza, e cila për Jerusalemin dukej e humbur ose afër humbjes, tani ka perspektiva krejtësisht të ndryshme. I takon qeverisë izraelite që të mos i flakë ato.

Deri pak ditë më parë, izolimi politik dhe diplomatik i Izraelit kishte arritur një masë të paparë më parë. Një kritikë e tillë e qartë, qoftë e drejtë apo e gabuar, nuk kishte dalë kurrë nga Shtëpia e Bardhë. Për të mos përmendur Evropën, ku argumentet izraelite luftuan për të arritur në Bruksel dhe kancelaritë kryesore .

Vendet arabe në rajon që nuk e pëlqejnë (eufemizmin) regjimin iranian - Arabia Saudite, Emiratet, Egjipti, Jordania ishin në vështirësi të bisedonin me Jerusalemin, përballë ofensivës dhe vdekjeve në Rripin e Gazës. Sulmi i së shtunës mbrëma i dha një tronditje të fortë këtij realiteti .

Në Shtetet e Bashkuara, zërat në rritje që bëjnë thirrje që Joe Biden t'i mohojë Jeruzalemit armët e reja , mes tyre Nancy Pelosi, Elizabeth Warren, Bernie Sanders dhe shumë të tjerë.

Çfarë do të kishte ndodhur me Izraelin nëse ai nuk do të kishte zhvilluar sistemet e mbrojtjes së bashku me Uashingtonin? Dhe çfarë do të ndodhte nesër nëse nuk do të kishte më teknologji ushtarake amerikane apo mbulesë amerikane dhe britanike?

Lindja e Mesme do të ishte edhe më e përmbysur se sa është sot, me rreziqe vdekjeprurëse edhe për Evropën dhe për vetë politikën ndërkombëtare të Shteteve të Bashkuara. Sulmi i urdhëruar nga Ajatollah Khamenei pati efektin që të hiqte nga tavolina mundësinë që Amerika të ndalonte mbështetjen e izraelitëve dhe furnizimin e tyre me armë, dobësoi kritikat nga Londra dhe tronditi torturën e evropianëve.

Nga ana e tyre, regjimet arabe kanë frikë se konfliktet në Lindjen e Mesme do të marrin rrugën e një përshkallëzimi që do të jetë i vështirë për t'u kontrolluar. Dhe tani përgjegjësinë për këtë dëm e kanë ajatollahët. Fakti që për herë të parë Teherani ka sulmuar drejtpërdrejt vendin hebre në vetvete rrit tensionin, irritoi qeveritë e tyre dhe tregon një rrezik të ri nga Irani, i cili në këtë pikë është i përfshirë personalisht dhe jo më vetëm nëpërmjet organizatave të tij kukull apo sado financuar dhe mbështetur si Hamasi, Hezbollahu, Huthi. Mundësia që marrëdhëniet diplomatike midis Izraelit dhe Arabisë Saudite, të ngrira nga lufta në Gaza, të rifillojnë tani është më e madhe .
Në anën e brendshme, ajatollahët kanë rritur represionin paralelisht me lëshimin e raketave dhe dronëve, jo ndryshe nga sa bën Putin kundër kundërshtarëve të tij kur nis agresionin. Popullsia iraniane, tashmë e rraskapitur nga regjimi, tani duket se ka dy reagime.

E para është frika se aparati teokratik-politik do të çojë në luftë me Izraelin, gjë që shumë pak e duan. Reagimi i dytë varet nga dështimi i operacionit të së shtunës mbrëma . Është e vërtetë se Teherani e kishte parashikuar dhe njoftuar sulmin, duke përmirësuar aftësinë e Izraelit për t'u mbrojtur. Por është gjithashtu e vërtetë se qindra raketa dhe dronë të armatosur nuk janë gjë e vogël: fakti që të gjitha janë neutralizuar në thelb jep shenjën e dështimit ushtarak. Retorika e pamposhtshmërisë pothuajse hyjnore e propaganduar nga regjimi lëkundet në sytë e iranianëve. Gjithashtu ka të ngjarë të lëkundet në mendjet e luftëtarëve të lidhur me Teheranin, qoftë në Gaza, Liban apo Jemen.

Regjimi iranian e festoi sulmin (për të qenë i sinqertë, me gjysmë zemre) por është e qartë se pasojat e tij politike nuk janë aspak të mira. Ai e ktheu drejtimin që po ndërtonte kundër Izraelit në një katastrofë gati . Ndoshta, ajatollahët dhe Garda Revolucionare nuk mund të bënin gjë tjetër veçse t'i përgjigjeshin vrasjes (më 1 prill) të një prej komandantëve të tyre ushtarakë në Damask nga duart, sipas të gjitha gjasave, të Izraelit. Por ky është ngërçi në të cilin gjenden shpesh autokracitë: duke u detyruar të përkulin muskujt e tyre, për arsye të brendshme dhe për arsye të reputacionit të regjimit, edhe kur kjo është e pamend apo edhe e çmendur .

Në të vërtetë, pasojat nga sulmi tani tregojnë dobësinë politike, diplomatike dhe ushtarake të Teheranit. Në këtë kuptim, Biden ka të drejtë kur në thelb i thotë Netanyahut "kishe një fitore, merre atë", mos e hidh.

Nëse Netanyahu do të vendoste të linte hakmarrjen, hakmarrjen 360 gradë ose ndryshe hakmarrje të ashpër, ai në fakt do të hidhte poshtë avantazhin që gjeti papritur. Është diplomacia dhe kapaciteti politik që tani ofrojnë mundësinë e ndërtimit të situatës së re, të izolimit të mëtejshëm të Iranit, në një bashkëpunim mes Izraelit, Uashingtonit, të ashtuquajturave vende arabe të moderuara, Londrës dhe Parisit. Nëse bëhet fjalë për të fituar periudhën e pasluftës, tani e dimë se pas mjekrës së tyre të gjatë, ajatollahët janë dritëshkurtër./ Pështatur nga Corriere della Sera

iran lindja e mesme shba izrael