Bota 2 Gusht 2023, 20:40

Lufta në Ukrainë drejt fundit? Zelensky: Mund të kemi një samit për paqe me Rusinë këtë vjeshtë

Shkruar nga Pamfleti

Lufta në Ukrainë drejt fundit? Zelensky: Mund të kemi një

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky u ka thënë diplomatëve ukrainas se ai shpreson se një takim me Rusinë mund të arrihet këtë vjeshtë, duke thënë se bisedimet e planifikuara në Arabinë Saudite këtë javë janë një “gur hapi” drejt saj.

Ai shtoi se rreth 40 vende do të përfaqësohen në atë takim në Arabinë Saudite, shkruan Sky News.

Një takim i ngjashëm u mbajt në Kopenhagë në qershor, ku morën pjesë zyrtarë të lartë nga G7, BE, Brazili dhe Turqia. Kina ishte e ftuar, por nuk mori pjesë.

Andrii Yermak, i cili drejton zyrën e Zelenskyy, tha se këshilltarët e Ukrainës po përgatiten tashmë për takimin e Arabisë Saudite.

Ai tha se Kievi donte që më shumë vende nga Azia, Afrika dhe Amerika Latine të merrnin pjesë në Arabinë Saudite, për të ndihmuar në “përpunimin e mundësive të mbajtjes së Samitit të ardhshëm Global të Paqes”.

Yermak shtoi: “Ne duhet të rivendosim rendin botëror, ligjin ndërkombëtar dhe të vendosim një paqe të drejtë bazuar në Kartën e OKB-së dhe në kushtet e Ukrainës”

zelensky ukraina lufta