Bota22 Prill 2024, 09:38

Lufta në Ukrainë, paralajmërimi i Zelenskyt: Rusët duan të pushtojnë Khasiv Yar deri më 9 maj!

Shkruar nga Pamfleti

  

Lufta në Ukrainë, paralajmërimi i Zelenskyt: Rusët duan
Volodymyr Zelensky


Rusia dëshiron të mobilizojë 300,000 luftëtarë që do të dërgohen për të luftuar në Ukrainë deri më 1 qershor dhe para kësaj, deri më 9 maj, dita në të cilën rusët festojnë fitoren mbi nazizmin në Luftën e Dytë Botërore, ata synojnë të pushtojnë qytetin e Khasiv Yar, në Donetsk, Donbass!

Kështu u shpreh në fjalimin e tij të mbrëmjes presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, duke komentuar dritën jeshile të Dhomës së SHBA për ndihmën e luftës për Kievin.

"Kam qenë kohët e fundit në rajon dhe kam biseduar me ushtarët. Luftëtarët nuk kanë pajisje për të luftuar dronët rusë dhe gjithashtu ka mungesë të artilerisë për predhat. Unë pres që do të jemi në gjendje për t'i bërë ballë ardhjes së armëve në kohë dhe ne do të jemi në gjendje të zmbrapsim armikun dhe më pas të shkatërrojmë planet e Rusisë për një kundërsulm të plotë në qershor", theksoi Zelensky, cituar nga Ukrinform.

volodymyr zelensky