Bota22 Prill 2024, 11:51

NATO ultimatum Greqisë dhe Spanjës: Jepini sisteme të mbrojtjes ajrore Ukrainës!

Shkruar nga Pamfleti

NATO ultimatum Greqisë dhe Spanjës: Jepini sisteme të mbrojtjes

Greqia dhe Spanja janë nën presion të madh nga aleatët e tyre të BE-së dhe NATO-s për të ofruar më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore për Ukrainën, ndërsa Kievi përgatitet të kërkojë më shumë ndihmë në një takim të ministrave të jashtëm dhe të mbrojtjes të BE-së të hënën.

Kyivi bëri këtë muaj një lutje urgjente për aleatët perëndimorë për shtatë sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore, të tilla si Patriotët e prodhuar nga SHBA ose S-300 të zhvilluara nga Sovjetik, ndërsa Rusia rrit një fushatë ajrore dhe raketore kundër qyteteve dhe infrastrukturës energjetike të vendit.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, shkroi në platformën e mediave sociale X të dielën: “Patriotët mund të quhen sisteme të mbrojtjes ajrore vetëm nëse punojnë dhe shpëtojnë jetë në vend që të qëndrojnë të palëvizshëm diku në bazat e magazinimit”.
Vetëm Gjermania ka njoftuar një dërgesë, të një sistemi Patriot.

Udhëheqësit e tjerë të BE-së përdorën një samit në Bruksel javën e kaluar për t'i kërkuar personalisht kryeministrave spanjollë dhe grekë Pedro Sánchez dhe Kyriakos Mitsotakis që t'i dhurojnë disa nga sistemet e tyre Ukrainës, sipas njerëzve të informuar mbi diskutimet.
Dy liderëve, forcat e armatosura të të cilëve zotërojnë mes tyre më shumë se një duzinë sisteme Patriot plus të tjera si S-300, iu tha se nevoja e tyre nuk ishte aq e madhe sa ajo e Ukrainës dhe se ata nuk përballeshin me ndonjë kërcënim të afërt.

“Të gjithë e dimë se kush i ka, të gjithë e dimë se ku janë dhe të gjithë e dimë se kush ka vërtet nevojë për to,” tha një nga njerëzit.

Zyrtarët thanë se po i bëhej më pak presion Polonisë dhe Rumanisë, të cilat gjithashtu kanë Patriots, për të konsideruar dërgesat në Kiev duke pasur parasysh vendndodhjen e tyre më të cenueshme në kufirin me Ukrainën.
Ukraina aktualisht ka të paktën tre sisteme Patriot, duke përfshirë një të furnizuar nga SHBA dhe dy nga Gjermania, përpara njoftimit të Berlinit javën e kaluar.

Kyiv operon gjithashtu sisteme raketore tokë-ajër me rreze të gjatë të zhvilluar nga ish-Bashkimi Sovjetik, duke përfshirë sistemet S-300 dhe S-200. Një version i konvertuar dhe i përditësuar i këtij të fundit u përdor për të rrëzuar një bombardues strategjik rus Tu-22M3 mbi rajonin e Stavropol Krai të Rusisë javën e kaluar, sipas zyrtarëve ukrainas.

Përgjuesit e mbrojtjes ajrore ka të ngjarë të përfshihen në paketën e re të ndihmës amerikane të miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve të shtunën.
Presioni për të dhuruar sisteme do të intensifikohet në një takim të ministrave të jashtëm dhe të mbrojtjes të të gjitha 27 vendeve anëtare të BE-së në Luksemburg të hënën, thanë zyrtarët. Kievi kuptohet se është veçanërisht i interesuar për sistemet e vjetra S-300 të Greqisë, të cilat forcat ukrainase i kanë tashmë në arsenalin e tyre dhe me përvojë.
"Ka vende që nuk kanë nevojë urgjente për sistemet e tyre të mbrojtjes ajrore, për të qenë shumë i sinqertë," tha një diplomat i BE-së i përfshirë në përgatitjet për takimin. “Çdo vendi i kërkohet të vendosë se çfarë mund të kursejë.”

Ministritë e mbrojtjes të Greqisë dhe Spanjës nuk pranuan të komentojnë kur u kontaktuan nga Financial Times.

Sánchez tha pas takimit me Zelenskyy muajin e kaluar se Spanja "do të ofrojë aftësi të reja në vitin 2024 për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet kundër agresionit rus".
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të premten se ai priste se premtimet e reja të furnizimeve të mbrojtjes ajrore "do të shpallen së shpejti", por nuk dha asnjë detaj për vendet ose armatimin e përfshirë.

NATO ka kryer një auditim të aftësive të mbrojtjes ajrore që shtetet e saj anëtare posedojnë dhe se ku janë vendosur ato, tha Stoltenberg, duke shtuar se “kjo hartë konfirmon se ka sisteme, përfshirë sistemet Patriot, të disponueshme për t'i ofruar Ukrainës”.

Stoltenberg foli pas një takimi virtual të ministrave të mbrojtjes të NATO-s dhe Zelenskyy të mbledhur për të diskutuar mungesat e mbrojtjes ajrore.

Ministrat e jashtëm dhe të mbrojtjes do të diskutojnë gjithashtu krizën në Lindjen e Mesme dhe Sudan, por Ukraina mbetet çështja më kritike. Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës Dmytro Kuleba dhe ministri i Mbrojtjes Rustem Umerov do t'i bashkohen takimit përmes videokonferencës.
“Diskutimi më i rëndësishëm do të jetë identifikimi i asaj që shtetet anëtare mund të bëjnë për të mbështetur mbrojtjen ajrore të Ukrainës. Kjo është gjëja më e rëndësishme”, tha një zyrtar i lartë i BE-së.

nato ultimatum greqisë dhe spanjës