Bota22 Prill 2024, 09:55

Pakt me aleatin tekanjoz të NATO-s; çfarë po 'gatuan' SHBA me Erdogan kundër Kinës dhe Putin

Shkruar nga Pamfleti
Pakt me aleatin tekanjoz të NATO-s; çfarë po 'gatuan'
Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan në Samitin e NATO-s në Vilnius: Foto: NATO

Turqia është i vetmi vend i NATO-s që refuzoi të mbështesë deklaratën e përbashkët të sponsorizuar nga SHBA të enjten kundër Iranit për sulmin e tij hakmarrës kundër Izraelit.

Uashingtoni ka shpluhurosur kutinë e tij të vjetër të mjeteve për të ringjallur aleatin e tij të luftës së ftohtë, Turqinë dhe për të ringjallur aleancën e tyre në vdekje për t'i shërbyer interesave gjeostrategjike të SHBA-së në mjedisin rajonal që ndryshon me shpejtësi.

Kjo buron nga një kuptim se pa marrë parasysh demonizimin e Presidentit Rexhep Erdogan si një i jashtëzakonshëm, potencialet e Turqisë si një "shtet i lëkundur" mbeten një realitet gjeopolitik.

Me gjasë, ky realizim pason njohjen me mëri nga Uashingtoni se dogma e vjetër e 'ti je me ne, ose kundër nesh' nuk mund dhe nuk duhet të zbatohet për vendet në zhvillim si Turqia - ose India, Indonezia, Brazili, etj. për këtë çështje - në një kohë e zvogëlimit të ndikimit të SHBA-së në çështjet globale.

Në të vërtetë, rëndësia e Turqisë për politikat globale të SHBA-së është rritur ndjeshëm në përpjesëtim të drejtë me konfrontimin e SHBA-së me Rusinë, e cila ka dalë nga lufta me përfaqësues në Ukrainë, e cila filloi në vitin 2014 dhe është kthyer aktualisht në Rrethin e Parë të politikave të jashtme dhe diplomacisë amerikane. , kur kino-rusi ka arritur në nivelin e një thuajse aleance dhe sistemi i aleancës transatlantike është vënë nën stres.

Megjithatë, në këtë paradigmë, Rusia vazhdon të kërkojë një partneritet të brendshëm, reciprokisht të dobishëm me Turqinë në një kontekst historik dhe jo si pasojë e peripecive të marrëdhënieve turko-amerikane. Në të vërtetë, një qasje e tillë është gjithashtu e kujdesshme, sepse Rusia dhe Turqia kishin një histori të përbashkët të vështirë.

Fokusi i Moskës është të injektojë sa më shumë përmbajtje pozitive në marrëdhëniet me Ankaranë, veçanërisht në kushtet nën sanksione, gjë që ka krijuar grupe interesi në anën turke dhe ka rritur ndjeshëm "fuqinë e butë" të Rusisë në Anadoll. (Një fenomen i ngjashëm shfaqet edhe përballë Indisë.)

Kështu, ndërkohë që Erdogan mund ta shohë Rusinë si një balancues të dobishëm përballë SHBA-së, Moska nuk sheh asnjë arsye të ndihet e shqetësuar nga shkrirja e fundit në lidhjet e Turqisë me SHBA-në. Ndoshta, kjo mund të jetë një arsye pse Presidenti Vladimir Putin nuk ka planifikuar ende vizitën e tij të vonuar në Turqi, megjithëse Erdogan ka qenë dukshëm i etur që ajo të bëhet përpara vizitës së tij të ardhshme në SHBA më 9 maj.

Thënë kështu, Rusia nuk mund të mos jetë shumë e vetëdijshme se Turqia është një vend unik anëtar i NATO-s, i cili me të vërtetë po kërkon një zgjerim të marrëdhënieve me të dhe është e përkushtuar ndaj një partneriteti dinamik në një spektër të gjerë, duke filluar nga energjia te raketat e deri te turizmi - dhe, po aq , ka një marrëdhënie të ekuilibruar me Iranin, partneri më i rëndësishëm i Rusisë në Azinë Perëndimore.

Sigurisht, ekuacioni personal midis Erdoganit dhe Vladimir Putinit ka qenë një faktor kyç këtu, megjithëse shkëlqimi i tij është konsumuar disi pas marrëveshjeve të fundit të Turqisë me SHBA-në lidhur me anëtarësimin e Suedisë në NATO, që është një pengesë e rëndë për interesat thelbësore të Rusisë në Arktik. në veri, një zonë me shqetësim të thellë strategjik për Moskën pasi është vendi ku bazohet flota ruse e nëndetëseve të armatosura me armë bërthamore.

Nga këndvështrimi amerikan, bashkëpunimi ruso-turk është vendimtar për sigurinë e rajonit të Detit të Zi, i cili është në vorbullën e konfliktit në Ukrainë. Sipas Konventës së Montreos (1936), Turqia kontrollon ngushticat e Dardaneleve dhe Bosforit, qasja në të cilat mund të jetë një ndryshim i lojës për strategjitë ekspansioniste të SHBA-së për NATO-n aktualisht. Natyrisht, mbyllja e Bosforit nga Turqia ndaj anijeve luftarake perëndimore në kushtet mbizotëruese të luftës në Ukrainë, anon balancën e forcave në Detin e Zi në favor të Rusisë.

Përveç kësaj, siguria e Detit të Zi dhe Mesdheut Lindor ndikon në praninë në rritje të Rusisë në Afrikën e Veriut, rajonin e Sahelit dhe Republikën e Afrikës Qendrore në tërësi, të cilat janë të pasura me minerale. Pasi të ketë arritur të sjellë Armeninë në orbitën perëndimore dhe të largojë forcën paqeruajtëse ruse në Nagorno-Karabakh, faza tjetër mund të jetë një shtytje e NATO-s për të mbyllur bazën ruse në Armeni. Prandaj, ndikimi i Turqisë në Transkaukazi është potencialisht një ndryshim i lojës në terma afatgjatë, ku republikat e trazuara myslimane të Rusisë në Kaukazin e Veriut janë në pikën kryesore të Perëndimit.

Në përgjithësi, Turqia bëhet një pjesëmarrëse e domosdoshme në axhendën e ekspeditës "jashtë rajonit" të NATO-s, e cila shtrihet në Transkaukazi dhe Kaspik dhe më tej përshkon drejt Azisë Qendrore dhe Afganistanit në një hark të gjerë që mund të sjellë sistemin e aleancës perëndimore drejt e në lagjen e zgjeruar të Indisë në një strumbullar i madh euroaziatik që rikthehet te Teoria e Zemrës së Mackinderit - "Kush sundon Evropën Lindore, komandon Zemrën, Kush sundon Zemrën, komandon ishullin Botëror, Kush sundon ishullin Botëror, komandon botën." (1904)

Mackinder kishte tendencë të ishte tepër eurocentrike, por rëndësia e zemrës së Euroazisë jo vetëm që nuk është zvogëluar – shtëpia e shumicës së burimeve minerale të mbetura në botë – por mund të jetë rritur vetëm pas ngritjes së Kinës si superfuqi dhe Iniciativës së saj Brez dhe Rrugë.

Megjithëse Rusia humbi kontrollin e saj politik mbi Evropën Lindore në vitet 1980, ajo ende kontrollon Heartland. Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare i SHBA-së dhe këshilltari informal i Obamës/Bidenit, Zbigniew Brzezinski u tërhoq shumë nga teoria e Mackinder-it në librin e tij të vitit 1997 The Grand Chessboard, ku ai shkroi me shumë ndërgjegje.

“Gjeopolitika ka kaluar nga dimensioni rajonal në atë global, me mbizotërim në të gjithë kontinentin euroaziatik duke shërbyer si bazë qendrore për primatin global. Shtetet e Bashkuara, një fuqi joeuroaziatike, tani gëzojnë përparësinë ndërkombëtare, me fuqinë e saj të dislokuar drejtpërdrejt në tre periferitë e kontinentit Euroaziatik. Por është në fushën më të rëndësishme të lojës së globit – Euroazinë – që në një moment mund të lindë një rival i mundshëm i Amerikës.”

Mjafton të thuhet se udhëtimi i Erdoganit në Shtëpinë e Bardhë më 9 maj, ngjarja e parë e tillë gjatë presidencës Biden, do të shikohet me vëmendje. Biden mendoi se ai po e ndëshkonte Erdoganin për politikat e tij të jashtme të pavarura duke e injoruar atë, por tani është duke u ulur poshtë pasi bashkëpunimi i Turqisë mund të jetë një "ndryshues i lojës" për avancimin e interesave të SHBA-së për një sërë çështjesh.

Megjithatë, është një çështje tjetër që Erdogan do të ketë gjithashtu një listë dëshirash për të diskutuar me Biden dhe është e sigurt se do të jetë një bashkëbisedues kërkues dhe irritues. Në fund të fundit është se çdo lavdi turko-amerikane do të kufizohet nga retë emergjente të luftës në Azinë Perëndimore mbi deficitin e besimit në marrëdhëniet që rrjedhin nga përpjekja e dështuar për grusht shteti ushtarak të vitit 2016 kundër Erdoganit dhe aleanca e mëvonshme e Pentagonit me militantët kurdë në Siri. , të cilët po nxisin separatizmin brenda Turqisë.

Turqia refuzoi të sanksionojë Rusinë dhe në vend të kësaj ka treguar gatishmëri për një zgjerim të marrëdhënieve me të. Mbi 6 milionë turistë rusë vizituan Turqinë vitin e kaluar. Për çështjet kryesore rajonale dhe ndërkombëtare, qëndrimi i Turqisë është gjithnjë e më shumë në kundërshtim me atë të Uashingtonit.

Kështu, veçanërisht, Turqia nuk u bashkua me koalicionin e udhëhequr nga SHBA që përballet me Houthis në Detin e Kuq. Gjatë javës së kaluar, u zbulua se Turqia ka aplikuar për të marrë pjesë në Stacionin Ndërkombëtar të Kërkimit Hënor të iniciuar bashkërisht nga Kina dhe Rusia (në përparësi ndaj programit të eksplorimit të hënës të NASA-s të njohur si Artemis.)

Përsëri, Turqia dënoi fuqishëm sulmin ajror izraelit kundër kompleksit të ambasadës iraniane në Damask më 1 prill, ndërsa përgjigja e Ankarasë ndaj sulmit ajror të Iranit kundër Izraelit më 13 prill u vonua dhe ishte me një ton të ulët me shqetësimin kryesor që ishte përhapja e mundshme e Izraelit. Konflikti i Gazës në të gjithë rajonin, i ndjekur nga frika se vëmendja ndërkombëtare mund të zhvendoset nga tragjedia e Gazës.

Në të vërtetë, Turqia është i vetmi vend i NATO-s që refuzoi të mbështesë deklaratën e përbashkët të sponsorizuar nga SHBA të enjten kundër Iranit për sulmin e tij hakmarrës kundër Izraelit./ Marrë nga Eurasia Review

erdogan putin shba