Bota 6 Prill 2023, 21:38

“Ngec” plani i BE-së për të dërguar 1 milion predha në Ukrainë, shtetet “grinden” mbi kompanitë që do të marrin financimet

Shkruar nga Pamfleti

“Ngec” plani i BE-së për të dërguar 1 milion

Një plan i Bashkimit Evropian për të dërguar një milion predha artilerie në Ukrainë është duke u penguar pasi vendet anëtare debatojnë se sa larg do të qëndrojnë shpenzimet për planin brenda BE-së.

Ministrat e Jashtëm miratuan paketën novatore më 20 mars. Pjesa më e menjëhershme e planit caktoi 1.09 miliardë dollarë për të rimbursuar vendet e BE-së për dërgimin e predhave të nevojshme urgjente të artilerisë nga rezervat në Ukrainë. Legjislacioni për atë element tani është finalizuar dhe pritet të hyjë në fuqi në ditët në vijim.

Por një element i dytë, një lëvizje historike e BE-së në prokurimin e përbashkët të municioneve është penguar nga mosmarrëveshjet se cilat kompani të vendeve kanë të drejtë për kontrata. Në shpalljen e paketës, shefi i politikës së jashtme të BE, Josep Borrell tha se municionet do të vijnë nga "industria evropiane dhe nga Norvegjia".

Projektligji i miratuar nga ambasadorët e vendeve të BE-së, i parë nga agjencia e lajmeve Reuters, përdori të njëjtin formulim.

Por diplomatët thanë se Franca një kampione e integrimit evropian të mbrojtjes, me një industri të konsiderueshme të armëve të saj -kishte shtyrë të shtrëngonte përkufizimin e "industrisë evropiane" për të siguruar që sa më shumë nga financimi të shkonte për kompanitë e BE-së.

be furnizimi ukrainës armë