Bota 6 Prill 2023, 20:08

Nuk ndalen tubimet kundër ligjit të ri të pensioneve në Francë, protestuesit “djegin” Parisin

Shkruar nga Pamfleti

Nuk ndalen tubimet kundër ligjit të ri të pensioneve në

Dhjetëra mijëra njerëz kanë vazhduar të demonstrojnë në të gjithë Francën kundër planeve të Emmanuel Macron për të rritur moshën e pensionit në 64 vjeç, me përleshje që shpërthyen midis demonstruesve dhe policisë në skajet e protestave në qytete si Lion, Nante dhe Paris.

Në kryeqytet, protestuesit i vunë flakën për një kohë të shkurtër çadrës së bararisë së Bregut të Majtë, e njohur për pritjen e mbrëmjes kontroverse të festimeve të Macron-it, kur ai drejtoi votimin e raundit të parë në zgjedhjet presidenciale të 2017-ës. Policia tha se disa qindra nga ata që i përshkruan si "elementë radikalë" ndezën kazanët dhe hodhën molotov ndaj oficerëve pranë restorantit.

Në Lyon, policia hodhi gaz lotsjellës pasi disa dyqane u plaçkitën dhe u thyen xhamat e bankave. Në Rennes, policia hodhi gaz lotsjellës dhe protestuesit hodhën molotov ndaj oficerëve.

Lëvizja proteste dymujore e gjysmë e Francës kundër planeve të Macron për të rritur moshën minimale të pensionit nga 62 në 64 është kthyer në kriza më serioze politike në mandatin e tij të dytë si president.

Sindikatat kanë udhëhequr një ditë greva kombëtare dhe demonstrata paqësore në rrugë çdo javë, megjithëse përleshjet midis policisë dhe protestuesve në skajet e demonstratave kanë filluar të ndodhin që nga mesi i marsit. Por ndërsa pjesëmarrja ka rënë paksa në javët e fundit, sindikatat kanë këmbëngulur se francezët do të vazhdojnë të mobilizohen, duke kërkuar që reforma të anulohet.

"Ne jemi ende duke kërkuar që reforma të revokohet. Ne jemi në mes të një krize sociale, një krizë demokratike", tha Laurent Berger, kreu i sindikatës centriste CFDT, për radion RTL.

Qeveria ka refuzuar të anulojë ndryshimet e pensioneve. Të gjitha palët janë në pritje të një vendimi më 14 prill nga Këshilli Kushtetues i Francës, i cili po vlerëson vlefshmërinë e planeve të qeverisë.

Këshilli Kushtetues, i cili ka kompetencën për të hequr një pjesë apo edhe të gjithë legjislacionin, do të bëjë një vlerësim për ndryshimet e pensioneve bazuar në një interpretim të rreptë të ligjit. Por ekspertët kushtetues thonë se këshilli nuk ka gjasa ta rrëzojë plotësisht legjislacionin. Qeveria po luan me kohën, duke shpresuar që protestat dhe grevat të shuhen. Sindikatat duan të tregojnë se lëvizja protestuese ka ende vrull, pavarësisht nga vendimi i Këshillit Kushtetues.

Shkollat, trenat, aviacioni dhe rafineritë u prekën nga grevat të enjten, por ndërprerja e transportit ishte më e vogël se në javët e fundit.

Lëvizja e gjatë protestuese kundër ndryshimeve të pensioneve të Macron ka parë rënien e popullaritetit të presidentit. Marine Le Pen e ekstremit të djathtë, e cila aktualisht drejton partinë më të madhe opozitare në parlament, ka mbajtur një profil të ulët, duke shpresuar të rrisë mbështetjen e saj midis punëtorëve me të ardhura të ulëta, shumë prej të cilëve e kanë filluar karrierën e tyre më herët dhe do të preken më shumë nga pensionet.

Një sondazh i të mërkurës zbuloi se Le Pen do të mundte Macron sot nëse përsëriten zgjedhjet presidenciale të pranverës së kaluar. Sondazhi nga grupi Elabe për BFMTV tregoi se Le Pen do të shënonte 55% dhe Macron 45% nëse do të përballeshin me njëri-tjetrin në një balotazh tani.

francë protesta pensionet