Bota 2 Gusht 2023, 21:29

Panik në Senatin Amerikan, një person i armatosur hyn brenda godinës; evakuohen punonjësit

Shkruar nga Pamfleti

Panik në Senatin Amerikan, një person i armatosur hyn brenda

Policia amerikane u ka bërë thirrje personave që gjenden brenda zyrave të Senatit amerikan që të strehohen, pasi është raportuar se mund të ketë një sulmues të mundshëm aktiv. Senati amerikan është në pushim veror dhe shumica e ligjvënësve nuk janë në zyrat e tyre.

“Nëse jeni brenda ndërtesës së Senatit, të gjithë që gjenden brenda duhet të qëndrojnë brenda pasi ka raportim për një sulmues të mundshëm aktiv. Theksojmë se nuk kemi asnjë raport të konfirmuar për të shtëna”, tha policia e Kapitolit përmes një postimi në rrjetet sociale.
Autoritetet e rendit thanë se janë duke vazhduar hetimet për këtë ngjarje, pasi pranuan një thirrje emergjente.

Një këshilltar i policisë së Kongresit amerikan u bëri thirrje personave që gjenden brenda zyrave të qëndrojnë brenda dhe të pajisjen me pajisje për emergjenca. Po ashtu, ai ka kërkuar që ata të ndalin zërin e pajisjeve elektronike.

Jashtë ndërtesës së Kongresit amerikan është parë prani e madhe e policisë./VOA