Bota 2 Gusht 2023, 21:13

Shifrat e Luftës së Parë Botërore përsëriten në Ukrainë, mbi 50 mijë ushtarë humbasin gjymtyrët në konfliktin me Rusinë

Shkruar nga Pamfleti

Shifrat e Luftës së Parë Botërore përsëriten

Deri më tani, 50,000 ukrainas kanë humbur gjymtyrët gjatë luftës. Numri i amputimeve të nevojshme për ukrainasit është tashmë në një nivel të ngjashëm me Luftën e Parë Botërore.

Midis 20,000 dhe 50,000 ukrainasve u janë amputuar një ose më shumë gjymtyrë në 18 muajt që nga pushtimi i Rusisë, sipas The Wall Street Journal.

Ndërkohë gjatë katër viteve të Luftës së Parë Botërore, 41,000 ushtarë britanikë dhe 67,000 gjermanë kishin nevojë për amputim. Gazeta gjithashtu jep një kuptim se sa të shtrenjta janë protezat - disa prej tyre kushtojnë mbi 40,000 paund.

Autoritetet ukrainase thuhet se u paguajnë të plagosurve 18,000 £ për të mbuluar koston - por shumë e kanë ende të vështirë të përballojnë trajtimin.  Disa prej të plagosurve u është dashur të udhëtojnë jashtë vendit për trajtim.

lufta ukrainë rusia