Bota 2 Gusht 2023, 20:51

Zgjerohet aktakuza kundër Donald Trump

Shkruar nga Pamfleti

Zgjerohet aktakuza kundër Donald Trump

Aktakuza prej 45 faqesh e Prokurorit të Posaçëm Jack Smith përfshin katër pika, duke përfshirë komplotin për të kryer mashtrime kundër Shteteve të Bashkuara. "Qëllimi i komplotit ishte përmbysja e rezultateve legjitime të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 duke përdorur pretendime me vetëdije të rreme për mashtrim të votuesve”, thuhet në aktakuzë. Prandaj, republikani Donald Trump duhet të dalë përpara një gjykate federale në Uashington të enjten (03.08.2023) në orën 16:00.

Smith është një avokat i pavarur dhe është punësuar për të mbikëqyrur hetimin penal të Departamentit Amerikan të Drejtësisë ndaj Trumpit. Në nëntor 2022, Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland e emëroi atë prokuror special. Kjo erdhi tri ditë pasi Trump njoftoi, se do të kandidonte për presidencën në 2024.

Kjo është aktakuza e dytë federale kundër Trump

Është akuza e dytë federale ndaj 77-vjeçarit dhe akuza e tretë ndaj ish-presidentit. Trump dëshiron të kandidojë sërish për republikanët në zgjedhjet presidenciale vitin e ardhshëm. Ai i mohon të gjitha akuzat dhe e sheh çdo veprim ligjor kundër tij si një përpjekje nga kundërshtarët e tij për ta penguar atë të kthehet në Shtëpinë e Bardhë.

Trump e quajti aktakuzën të falsifikuar. Pak para se të publikohej dokumenti, ai pyeti: "Pse nuk e bënë këtë 2.5 vjet më parë?” Aktakuza u lëshua "për të prishur zgjedhjet presidenciale të vitit 2024".

Ekipi i Trumpit tha se akuzat ishin një përpjekje tjetër e administratës së Presidentit Joe Biden për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024. Kjo të kujton atë që ndodhi në Gjermaninë naziste dhe regjime të tjera autoritare. Trump i është bindur gjithmonë ligjit.

Republikani Trump humbi zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 kundrejt demokratit Joe Biden. Ai kurrë nuk e pranoi humbjen e tij, por që atëherë ka përhapur me kokëfortësi pretendime dhe gënjeshtra të pabazuara se mashtrimi masiv elektoral i ka grabitur një fitore. Në atë kohë, Trump dhe ata përreth tij u përpoqën të përdorin kanale të ndryshme për të përmbysur më pas rezultatin - duke përfshirë paditë, por edhe me presionin politik mbi vendimmarrësit në qeverinë federale dhe në shtete të ndryshme.

Shpërthim i paprecedentë i dhunës

Fushata e Trump kundër rezultatit të zgjedhjeve përfundimisht kulmoi me një shpërthim të paprecedentë dhune më 6 janar 2021: Atë ditë, mbështetësit e republikanëve sulmuan selinë e Kongresit të SHBA, ku fitorja e Bidenit duhej të konfirmohej zyrtarisht. Trump kishte nxitur edhe një herë mbështetësit e tij në një fjalim pak më parë, duke pretenduar se atij i ishte hequr një fitore nga mashtrimi masiv i zgjedhjeve. Një turmë e dhunshme më pas pushtoi Kongresin. Pesë persona humbën jetën në trazira.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë caktoi këshilltarin special Jack Smith në nëntor (2022) për të kontraktuar hetimin politikisht të ndjeshëm në rastin e Trump. Ekipi i tij mblodhi prova kundër Trump për muaj të tërë dhe ia paraqiti një jurie. E ashtuquajtura juria e madhe tani ka votuar për të paditur Trump.

Sulmi i Kapitolit kishte pasur edhe më parë pasoja: Trump u përball me procedurat e shkarkimit në Kongres për shkak të 6 janarit 2021, ku ai u akuzua për "nxitje të trazirave". Sidoqoftë, shumica e dy të tretave të kërkuara për një dënim në Senat nuk u sigurua.

I akuzuar për pagesën e yllit porno

Në pranverë, Trump tashmë ishte akuzuar në lidhje me pagesat e parave për ta bërë të heshtë një yll porno në Nju Jork. Republikani u bë ish-presidenti i parë në historinë e SHBA-së që u akuzua për një vepër penale. Ai u deklarua "i pafajshëm". Një tjetër aktakuzë pasoi në qershor në Miami, sepse Trump mbajti dokumente qeveritare top-sekret në pronën e tij në Mar-a-Lago pas mandatit të tij në detyrë dhe nuk i ktheu ato kur i kërkohej. Përsëri, Trump u deklarua "i pafajshëm"

Përveç kësaj, republikani mund të përballet me një akuzë tjetër: Në shtetin e Xhorxhias, zyra e prokurorit publik hetoi për dy vjet e gjysmë për shkak të ndikimit të mundshëm elektoral nga Trump dhe mjedisi i tij. Një vendim nëse do të paditet Trump është ende në pritje.

Lider në sondazhe

Në SHBA, zgjedhjet presidenciale dhe të Kongresit do të zhvillohen në fillim të nëntorit 2024. Për demokratët, Joe Biden, ka të ngjarë të kërkojë një mandat të dytë. Sipas sondazheve, Trump është shumë përpara kandidatëve të tjerë në fushën e kandidatëve presidencialë republikanë. Megjithatë, mund të ndodhë ende shumë përpara se kandidati zyrtar i partisë të zgjidhet për zgjedhjet paraprake në 2024./DW

donald trump