Bota 8 Mars 2023, 09:51

Paralajmëron Scholz: Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës mund të zgjasë shumë!

Shkruar nga Pamfleti
Paralajmëron Scholz: Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës mund të

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka paralajmëruar se lufta e Rusisë kundër Ukrainës mund të zgjasë shumë.

“Duhet të kemi frikë se do të vazhdojë edhe më gjatë, megjithëse sigurisht që dëshirojmë që çdo ditë të jetë ndryshe”, tha Scholz gjatë një sesioni pyetje-përgjigjesh me qytetarët në qytetin e Cottbus në juglindje të Berlinit pranë kufirit polak.

Lufta u “shoqërua me humbje të pabesueshme” nga të dyja palët, tha Scholz. Vetëm Rusia kishte humbur diku midis 30,000-40,000 dhe 100,000 ushtarë, tha ai. “Të dyja do të ishin shuma të paimagjinueshme,” tha ai.

Si pasojë e situatës së re të kërcënimit, Scholz foli në favor të një ndërlidhjeje më të ngushtë të forcave të armatosura të Gjermanisë, Bundesëehr-it dhe industrisë së armëve, për shembull për të parandaluar mungesën e municioneve.

“Ne thoshim: Ne porosisim një armë si kjo dhe municionin, dhe më pas asgjë për 20 vjet derisa të prishet, dhe ne porosisim një të re. Tani, megjithatë, duhet të shkojmë drejt prodhimit të vazhdueshëm dhe të krijojmë kushtet për të.” tha Scholz.

lufta e rusisë ndaj ukrainës scholz