Bota20 Prill 2024, 21:16

Pas Ukrainës, SHBA miraton paketën e ndihmës edhe për Izraelin; ja për çfarë do të përdoren miliardat e Uashingtonit

Shkruar nga Pamfleti

Pas Ukrainës, SHBA miraton paketën e ndihmës edhe për

Dhoma e Përfaqësuesve në Kongresin Amerikan ka miratuar sot paketën e ndihmës për Ukrainën dhe Izraelin.

Paketa prej 95 miliardë dollarësh përmban 61 miliardë dollarë për Ukrainën dhe partnerët rajonalë.

Nga ky total, rreth 23 miliardë dollarë do të përdoren për të rimbushur armët, stoqet dhe objektet e SHBA-së dhe më shumë se 11 miliardë dollarë do të financojnë operacionet aktuale ushtarake të SHBA-së në rajon.

Gati 14 miliardë dollarë të përfshirë në projektligj do të ndihmojnë Ukrainën të blejë sisteme të avancuara të armëve dhe pajisje të tjera mbrojtëse.

Po ashtu Dhoma e Përfaqësuesve miratoi Suplementin e Sigurisë për Izraelin me një votim 366 pro dhe 58 kundër.

Ja çfarë përfshin paketa:

26.4 miliardë dollarë për të ndihmuar Izraelin

4 miliardë dollarë për sistemet e mbrojtjes raketore Iron Dome dhe David's Sling

1.2 miliardë dollarë për sistemin e mbrojtjes Iron Beam

4.4 miliardë dollarë për të rimbushur artikujt dhe shërbimet e mbrojtjes që i ofrohen Izraelit

3.5 miliardë dollarë për prokurimin e sistemeve të avancuara të armëve dhe artikujve të tjerë përmes Programit të Financimit Ushtarak të Jashtëm

9.2 miliardë dollarë ndihmë humanitare – duke përfshirë ushqimin e urgjencës, strehimin dhe shërbimet bazë – për popullatat që vuajnë nga krizat.