Bota29 Nëntor 2023, 20:01

"Pengjet u trajtuan mirë", Izraeli irritohet me pamjet e shfaqura në media për personat e liruar nga Hamasi

Shkruar nga Pamfleti

"Pengjet u trajtuan mirë", Izraeli irritohet me pamjet e shfaqura

Analistët izraelitë nuk e kanë fshehur zemërimin e tyre për pamjet e luftëtarëve të Hamasit dhe të burgosurve izraelitë që bëjnë gjeste paqeje ndaj njëri-tjetrit ndërsa u dorëzoheshin ekipeve të Kryqit të Kuq në Rripin e Gazës.

Pamjet qarkulluan ndërsa stacionet televizive izraelite raportuan se familjet e pengjeve izraelitë kanë thënë se të afërmit e tyre u trajtuan mirë gjatë robërisë.

Por analistët në Izrael konsiderojnë se pamjet përshkruajnë “humanitet” të luftëtarëve të “Hamasit” dhe ata i kundërshtojnë ashpër këto pamje.

Analisti politik Yaniv Peleg tha në një artikull për gazetën e krahut të djathtë Israel Hayom se transmetimi i pamjeve në televizion është i dëmshëm për Izraelin.

Hamasi prodhon në mënyrë profesionale pamjet, të shkrepura duke përdorur dy ose tre kamera, duke përfshirë një dron, me ndriçimin dhe cilësimet e duhura, tha ai.

Peleg tha se çdo detaj është kapur për të portretizuar njerëzimin e luftëtarëve të Hamasit në botë.

“Duhet të pranojmë se duartrokitja e të armatosurve të Hamasit që u dhanë të burgosurve të tyre në kamera, pasi vranë anëtarët e familjes së tyre, në disa raste para syve të tyre, është një performancë shumë e ulët për njerëzimin”, tha Maya Lecker, një analiste politike.

“Por shumë ndikues pro-palestinezë dhe përdorues të mediave sociale, shumica e tyre nga jashtë Izraelit dhe Palestinës, i shohin dorëzimet e pengjeve si shfaqje publike të njerëzimit dhe moralit nga militantët e Hamasit”, shtoi ajo.

Kanali izraelit 13 raportoi të hënën se të afërmit e pengjeve izraelitë të liruar kanë thënë se ata nuk kishin përjetuar keqtrajtim dhe nuk iu nënshtruan torturës.

Ushqimi ishte i pakët, po aq i dukshëm tek të gjithë pengjet, ndërsa ata kishin humbur peshë, tha kanali.

Tel Avivi i ka mbajtur pengjet izraelitë të liruar larg mediave dhe ka lejuar vetëm të afërmit dhe miqtë të takohen me ta.

Katari njoftoi një marrëveshje të hënën vonë për të zgjatur pauzën fillestare katërditore humanitare të luftimeve midis Izraelit dhe Hamasit për dy ditë të tjera, sipas së cilës do të kryhen shkëmbime të mëtejshme të të burgosurve.

Gjatë pesë ditëve të fundit, Izraeli ka marrë 60 pengje, duke përfshirë gra dhe fëmijë, në këmbim të lirimit të 180 palestinezëve, përfshirë gra dhe fëmijë, nga burgjet izraelite, si pjesë marrëveshjes me Hamasin.

Izraeli nisi një fushatë masive ushtarake në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor.

Që atëherë, forcat izraelite kanë vrarë mbi 15,000 njerëz, duke përfshirë 6,150 fëmijë dhe 4,000 gra, sipas autoriteteve shëndetësore në enklavë.

Numri zyrtar i të vdekurve në Izrael është 1,200. /AA

izrael hamas palestinë gaza pengje armëpushim