Bota18 Prill 2024, 12:32

Përplasjet Iran-Izrael, BE jep alarmin: Jemi në prag të një lufte rajonale në Lindjen e Mesme

Shkruar nga Pamfleti

Përplasjet Iran-Izrael, BE jep alarmin: Jemi në prag të një

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha se jemi në prag të një lufte rajonale në Lindjen e Mesme.

Ai shtoi se regjimi ekzistues i sanksioneve të BE-së ndaj Iranit do të forcohet dhe zgjerohet më tej, në përpjekje për të ndëshkuar Teheranin për sulmin dhe për të ndihmuar në parandalimin e tyre të ardhshëm në Izrael.

“Nuk dua të ekzagjeroj, por ne jemi në prag të një lufte, një lufte rajonale në Lindjen e Mesme, e cila do të dërgojë valë shokuese në pjesën tjetër të botës, dhe në veçanti në Evropë”, tha ai.

Të mërkurën, liderët e BE-së në takim në Bruksel u zotuan të rrisin sanksionet ndaj Iranit për të synuar dërgesat e tij me dron dhe raketa për përfaqësuesit në Gaza, Jemen dhe Liban .

Irani lëshoi drone dhe raketa drejt Izraelit për hakmarrje ndaj një sulmi vdekjeprurës në konsullatën e tij në kryeqytetin sirian Damask. Kjo është hera e parë që Irani ka sulmuar drejtpërdrejt Izraelin.

Irani nuk e njeh të drejtën e Izraelit për të ekzistuar dhe kërkon “çrrënjosjen” e tij. Udhëheqësi suprem i vendit, Ayatollah Ali Khamenei, e ka quajtur më parë Izraelin një tumor kanceroz.

Në anën tjetër, Izraeli beson se Irani paraqet një kërcënim ekzistencial, siç dëshmohet nga retorika e Teheranit, ngritja e tij e forcave përfaqësuese të betuara për shkatërrimin e Izraelit, financimi dhe armatosja e grupeve palestineze duke përfshirë Hamasin dhe grupin militant shiit libanez Hezbollah, si dhe “programi përthamor”, megjithëse Irani mohon të kërkojë të ndërtojë një bombë bërthamore.

josep borell