Bota13 Qershor 2023, 17:32

Pishina, kopshte dhe shumë histori brenda, njihuni me 10 supervilat e Silvio Berluskonit (Foto)

Shkruar nga Pamfleti

Pishina, kopshte dhe shumë histori brenda, njihuni me 10 supervilat e

Silvio Berlusconi ka lënë pas një perandori të tërë, por sigurisht dhe shumë vila e pasuri të patundshme.

Mes vilave dhe pronave të shumta që do të përfundojnë në trashëgimi, është sigurisht ajo e famshmja në Arcore, e cila ishte rezidenca e ish-kryeministrit për gati 50 vjet, që kur e bleu në vitin 1974.

Pishina, kopshte dhe shumë histori brenda, njihuni me 10 supervilat e

Villa San Martino , në Arcore, (e kompletuar me galeri arti, bibliotekë prej dhjetë mijë vëllimesh,  orendi etj), është 3500 metra katrorë dhe kushton 100 milionë euro.

Vila Belvedere, në Macherio

Vila Visconti di Modrone, e njohur si Belvedere, ndodhet në Macherio, në provincën e Monzas dhe Brianza. Ashtu si në rastin e Villa San Martino, Villa Belvedere është gjithashtu në pronësi të drejtpërdrejtë të Berlusconit. Është rreth 6 km nga rezidenca kryesore dhe është blerë në ankand në vitin 1988. Pikërisht në Macherio, ish-bashkëshortja e Berlusconit, Miriam Bartolini (Veronica Lario), jetoi për një kohë të gjatë para divorcit të tyre.

Pishina, kopshte dhe shumë histori brenda, njihuni me 10 supervilat e

Vila Campari, në Lesa

Vila Campari ndodhet në Lesa, në liqenin Maggiore. Berlusconi ka dashur gjithmonë të strehohet në këtë rezidencë e cila ka 30 dhoma, një park të mrekullueshëm dhe një marinë private. Vila daton në fund të shekullit të 19-të dhe është ndërtuar nga patrioti dhe senatori i Risorgimento Cesare Correnti. Më vonë, ajo u bë pronë e Camparis. Berlusconi e bleu atë në vitin 2008. Më pas, në vitet në vijim, ajo u bë objekt i një mosmarrëveshjeje me Veronica Lario, lidhur me divorcin e çiftit.

Pishina, kopshte dhe shumë histori brenda, njihuni me 10 supervilat e

Vila Certosa, në Porto Rotondo

Një vend tjetër simbolik është sigurisht Vila Certosa në Porto Rotondo, në Sardenjë , e cila ka qenë vendstrehimi i Berlusconit që nga fundi i viteve 1980. Është rindërtuar dhe zgjeruar me kalimin e viteve. Ish-kryeministri e përdori atë me një marrëveshje kredie falas me kompaninë Immobiliare Idra, 100% në pronësi të kompanisë Dolcedrago. Ajo shtrihet në 4500 metra katrorë, ka 126 dhoma dhe një park prej 120 hektarësh. Krerët e qeverive dhe shteteve janë pritur këtu, si presidenti George Ë. Bush, kryeministri britanik Tony Blair, presidentin rus Vladimir Putin dhe spanjollët José Zapatero dhe José María Aznar. Në janar 2021, një vlerësim teknik e vlerësoi vilën në 259 milionë euro.

Pishina, kopshte dhe shumë histori brenda, njihuni me 10 supervilat e

Vila Tattilo, në Porto Rotondo

Vila Tattilo ndodhet në brendësi të Porto Rotondos, në Punta Lada, disa dhjetëra metra larg parkut të madh të Villa Certosa. Për vite me radhë ishte streha e Adelina Tattilo, themeluese e shtëpisë botuese me të njëjtin emër dhe e revistës erotike Playmen. Më pas trashëgimtarët e shitën pronënte Berlusconit për 2.4 milionë euro.

Pishina, kopshte dhe shumë histori brenda, njihuni me 10 supervilat e

Vila Due Palme, në Lampedusa

Vila Due Palme dominon pamjen në Cala Francese, në ishullin Lampedusa. Silvio Berlusconi e bleu atë në pranverën e vitit 2011, në një kohë kur - si tani- ishte një pikë e vogël në hartë dhe udhëkryqi për zbarkimet e emigrantëve. Vila, me sipërfaqe 250 metra katrorë, ka një kopsht i madh.

Pishina, kopshte dhe shumë histori brenda, njihuni me 10 supervilat e

Vila Gernetto, në Lesmo

Vila Gernetto , e njohur gjithashtu si Vila Mellerio ose Vila Somaglia, ndodhet në Gerno, një fshat i Lesmo, në provincën e Monza dhe Brianza. Ajo u ble në 2007 nga Fininvest Sviluppi Immobiliari SpA e Berlusconit, e cila në prill 2008 filloi punën e restaurimit nga firma e arkitekturës me bazë në Macherio Studio Magnano & Partners. Këtu Berlusconi organizonte shpesh takime institucionale.

Pishina, kopshte dhe shumë histori brenda, njihuni me 10 supervilat e

Vila Sottocasa, në Vimercate

E ndërtuar në fund të shekullit të 18-të dhe e blerë në 2018 për 2.5 milionë, Villa Sottocasa është në pronësi të Berlusconit përmes kompanisë Brianzadue, portofoli i pasurive të paluajtshme të së cilës është 60% në pronësi të ish-kryeministrit.

Pishina, kopshte dhe shumë histori brenda, njihuni me 10 supervilat e

Villa Zeffirelli, në Romë

Që nga viti 1994, Berlusconi në Romë ka banuar në Palazzo Grazioli, një ndërtesë historike e marrë me qira nga pronari Giulio Grazioli Lante della Rovere. Në vitin 2021, Berlusconi vendosi të transferohej në një vilë në pronësi të kompanisë së tij Dolcedrago. Villa Zeffirelli, në Appian Ëay, u ble për mbi 3 milionë euro në 2001 dhe më pas u huazua pa pagesë deri në vitin 2019 te Franco Zeffirelli.

Pishina, kopshte dhe shumë histori brenda, njihuni me 10 supervilat e

Villa La Lampara, në Kanë

Villa La Lampara ndodhet në Kanë. 500 metra katrorë, plus 2 mijë metra kopsht, me pishinë dhe pamje nga deti, është ndërtuar nga markezi George De Cueves dhe më pas ka ndërruar pronar disa herë, deri te  Antonia Costanzo, ish-gruaja e Paolo Berlusconit, që bleu vilën. Në vitin 2007 me një kredi milionere nga dhe me inkurajimin e vetë Silvio Berlusconit. Përfundimisht, një nga kompanitë e pasurive të paluajtshme të kavalierit e bleu La Lampara për 3.55 milionë euro. /Pamfleti

berlusconi vila