Bota19 Prill 2023, 09:33

Ç'po përgatit Kim Jong Un? Koreja e Veriut lëshon satelitin e parë spiun

Shkruar nga Pamfleti
Ç'po përgatit Kim Jong Un? Koreja e Veriut lëshon
Kim Jong Un

Koreja e Veriut ka përfunduar ndërtimin e satelitit të saj të parë të zbulimit ushtarak dhe ka dhënë dritën jeshile për lëshimin e tij.

 Këtë e ka bërë të ditur vetë lideri, Kim Jong Un, siç raportohet nga mediat shtetërore.

Kim dha udhëzime për të "siguruar që sateliti i zbulimit ushtarak nr. 1, i përfunduar në prill, të lëshohet në datën e planifikuar", njoftoi Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve.

Gjatë një vizite në Administratën Kombëtare të Zhvillimit të Hapësirës Ajrore të Koresë së Veriut, Kim gjithashtu i bëri thirrje stafit dje që të "krijojë në mënyrë të vendosur aftësinë e mbledhjes së inteligjencës satelitore duke vendosur disa satelitë zbulues në orbita të ndryshme radhazi".

Zhvillimi i një sateliti zbulues ushtarak ishte një nga projektet kryesore të mbrojtjes të zhvilluara nga udhëheqësi i Koresë së Veriut në vitin 2021.

putin flet pas takimit me kim jong-un