Bota19 Prill 2023, 07:53

SHBA i kërkon NATO-s të jetë vigjilente: Rusia mund të përdorë armë bërthamore në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti
SHBA i kërkon NATO-s të jetë vigjilente: Rusia mund të
Joe Biden

SHBA dhe aleatët e saj të NATO-s duhet të qëndrojnë vigjilent për shenjat që Vladimir Putin mund të përdorë një armë taktike bërthamore në një përshkallëzim “të menaxhuar” të luftës së tij në Ukrainë, tha një diplomate e lartë amerikane.

Zëvendës Sekretarja e Shtetit, Wendy Sherman lëshoi paralajmërimin gjatë sesionit të hapjes së një konference vjetore të kontrollit të armëve të NATO-s që po mbahej në Amerikën e Veriut për herë të parë që nga fillimi i saj në 2004.

“Ne të gjithë kemi parë dhe jemi shqetësuar se Vladimir Putin do të përdorte atë që ai e konsideron një armë bërthamore taktike jostrategjike ose do të përdorte ndonjë efekt demonstrues për të përshkallëzuar, por në një përshkallëzim të rrezikut të menaxhuar”, tha ajo.

“Është shumë kritike të mbetemi vigjilent për këtë.”

Njoftimi i Putinit muajin e kaluar se Rusia po përgatitet të vendosë armë bërthamore taktike në Bjellorusinë fqinje “është përpjekja e tij për ta përdorur këtë kërcënim në një mënyrë të menaxhuar”, tha Sherman.

Armët taktike bërthamore janë krijuar për përfitime në fushën e betejës ose për përdorim kundër objektivave të kufizuara ushtarake.

Udhëheqësi rus mohon të ketë ndonjë qëllim për të përdorur armë bërthamore në Ukrainë, ku forcat e tij për muaj të tërë janë zhytur në luftime të ashpra që kanë qenë të kushtueshme për të dyja palët.

nato rusia