Bota 6 Prill 2023, 21:56

Pse anëtarësimi i Finlandës në NATO ishte një ditë shumë e keqe për Putinin?

Shkruar nga Pamfleti

Pse anëtarësimi i Finlandës në NATO ishte një ditë

Kjo datë do të skalitet përgjithmonë në histori. Jo vetëm për shkak të asaj që ndodhi në një sallë gjyqi në Manhatan ku përfshihej një ish-president i SHBA-së, por për shkak të diçkaje ndoshta më të rëndësishme, pavarësisht faturimit më të ulët në titujt e lajmeve. Ishte dita kur Finlanda u bashkua zyrtarisht në NATO...

Cila ishte dita më e keqe deri më tani për presidentin rus, Vladimir Putin që nga fillimi i pushtimit të tij të paprovokuar në shkallë të plotë të Ukrainës vitin e kaluar? Është e pamundur të zgjedhësh një, por e marta, 4 prill 2023, duhet të renditet lart në listë.

Kjo datë do të skalitet përgjithmonë në histori. Jo vetëm për shkak të asaj që ndodhi në një sallë gjyqi në Manhatan ku përfshihej një ish-president i SHBA-së, por për shkak të diçkaje ndoshta më të rëndësishme, pavarësisht faturimit më të ulët në titujt e lajmeve. Ishte dita kur Finlanda u bashkua zyrtarisht në NATO.

Kur anëtarët e NATO-s qëndruan solemnisht para selisë së Aleancës në Bruksel, duke parë flamurin bardheblu të Finlandës të ngritur së bashku me 30 të tjerët, ceremonia shërbeu pothuajse si një deklaratë se lufta e Putinit në Ukrainë ka dështuar.

Në fund të fundit, Putin e justifikoi pushtimin e tij me dy argumente kryesore. Së pari, ai u përpoq të bënte rastin e gabuar se Ukraina nuk është një vend real dhe i përket Rusisë. Ky pretendim është hedhur poshtë jo vetëm nga historianët, por nga mbrojtja e ashpër e popullit ukrainas ndaj kombit të tyre.

Së dyti, Putin argumentoi se qëllimi i tij ishte të parandalonte zgjerimin e NATO-s. Në këtë pikë, Putini jo vetëm që dështoi, por në fakt nxiti vetë zhvillimin që ai kërkoi të parandalonte. Tani kufiri i Rusisë me vendet e NATO-s është më shumë se dyfishuar në gjatësi, duke shtuar 830 milje shtesë kufiri me Finlandën.

Finlanda, e cila dikur ishte pjesë e perandorisë ruse dhe për këtë arsye është gjithashtu një objektiv i argumenteve irredentiste të Putinit, do të lëvizë shpejt për të forcuar atë kufi të gjatë. Kjo sepse kur Rusia pushtoi Ukrainën, ajo u dërgoi një sinjal të pagabueshëm fqinjëve të saj se thjesht nuk mund t'i besohej.

Sigurisht, Finlanda e dinte tashmë këtë. Ajo u sulmua nga Moska, ish-mjeshtri i saj perandorak, në Luftën e Dimrit të 1939-1940. Finlandezët e mbrojtën vendin me fuqi mitike, por përfunduan duke humbur rreth 10% të territorit të tyre. Pas kësaj, Finlanda mendoi se mënyra më e mirë për t'u mbrojtur ishte ruajtja e neutralitetit të saj. Por Putini e kundërshtoi këtë nocion kur sulmoi Ukrainën.

Në Bruksel të martën, presidenti finlandez, Sauli Niinisto deklaroi: "Epoka e mos angazhimit në historinë tonë ka marrë fund fillon një epokë e re."

Vlen të theksohet pika kjo ishte një humbje e madhe për Rusinë dhe Putinin. Aq shumë, tha Sekretari i Shtetit, Antony Blinken kjo është e vetmja gjë për të cilën mund ta falënderojmë zotin Putin. Pa Putinin dhe luftën e tij, Finlanda nuk do të ishte anëtare e NATO-s.

Lufta nuk prodhoi vetëm atë që Putin tha në mënyrë eksplicite se donte të parandalonte; gjithashtu shkaktoi të kundërtën e asaj që ai kishte kërkuar në mënyrë implicite. Ai me sa duket priste që NATO do të ndahej në çështjen e ndihmës së një jo-anëtari. Por siç vuri në dukje presidenti Joe Biden , Aleanca nuk ka qenë kurrë më e bashkuar. Përveç kësaj, rëndësia dhe qëllimi i saj janë bërë më të qartë se sa kanë qenë në dekada.

Sapo Rusia dërgoi tanket e saj në Ukrainë (pasi mohoi vazhdimisht se do të pushtonte), sondazhet në Finlandë filluan të tregojnë një ndryshim të mprehtë të ndjenjës. Në nëntor, pavarësisht paralajmërimeve nga Rusia dhe lëvizjeve kërcënuese ushtarakisht pranë kufirit finlandez, katër nga pesë finlandezë mbështesnin anëtarësimin në NATO.

Edhe Suedia, një vend që prej qindra vitesh ka ndjekur një politikë neutraliteti, ka aplikuar për anëtarësim në NATO. Tani për tani, Turqia dhe Hungaria po bllokojnë pranimin e saj, të fokusuar në politikën e tyre të brendshme. Por Suedia, nuk kam dyshim, do të bashkohet përfundimisht.

Pranimi i Finlandës nuk është vetëm simbolik. Vendi nuk është i dobët ushtarak. Të gjithë burrat janë të detyruar të shërbejnë në ushtri. Aftësitë e tyre në dimër janë të pakrahasueshme dhe arsenali i tyre është mbresëlënës.

Edhe Moska u detyrua të pranonte se diçka e rëndësishme kishte ndryshuar. Ministria e Jashtme e Rusisë tha se hyrja e Finlandës në NATO krijoi "një ndryshim thelbësor në situatën në Evropën Veriore". Në realitet, ky riorganizim strategjik shkon përtej Evropës Veriore. Ajo e anon më shumë ekuilibrin gjeopolitik nga Rusia.

Rusia paralajmëroi se mund të detyrohet të marrë “ masa hakmarrëse ”. Por me forcat e Putinit të bllokuara në Ukrainë dhe të shtrirë aq shumë sa ai ka përdorur mercenarë dhe të dënuar, këto kërcënime janë më pak frikësuese sesa mund të kishin qenë përpara se ai të pushtonte Ukrainën 14 muaj më parë, në një fushatë që supozohej të kishte sukses për çështje ditësh. Nëse ai mendonte se lufta do ta bënte Rusinë të dukej më e fortë për pjesën tjetër të botës, ai arriti të kundërtën e qëllimit të tij edhe atje.

Më pas, duke shtuar bezdinë në ditën e pakëndshme të Presidentit rus, në të njëjtën të martë që sollën Finlandën në grup, udhëheqësit e NATO-s treguan se do të ftonin presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky për të marrë pjesë në samitin e NATO-s në korrik në Lituani.

Dhe sikur Putinit i duheshin më shumë arsye për t'u shqetësuar, dy liderë evropianë mbërritën këtë javë në Pekin për t'u takuar me aleatin e tij më të ngushtë, udhëheqësin e Kinës Xi Jinping, ku tregtia dhe Ukraina ishin në krye të agjendës së tyre. Duke u përgatitur për udhëtimin e saj me presidentin francez, Emmanuel Macron, Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen telefonoi Zelensky për të diskutuar planet.

Kina është bërë një mjet shpëtimi diplomatik dhe ekonomik për Putinin. Por Pekini ka nevojë për marrëdhënie të forta me Evropën, dhe Von der Leyen paralajmëroi se "Si Kina vazhdon të nder veprojë me luftën e Putinit do të jetë një faktor përcaktues për marrëdhëniet BE-Kinë në vazhdim".

Ajo e bëri deklaratën në një ditë që shefi i NATO-s Jens Stoltenberg tha se do të ishte “një ditë e mirë për sigurinë e Finlandës, për sigurinë nordike dhe për NATO-n në tërësi”./ Përshtati “Pamfleti” nga “CNN”

putin nato finlanda