Bota19 Maj 2023, 19:16

Reportazh/ Brenda makthit të Bakhmuti-t, aty ku fitorja e Putinit do të jetë si fitorja e Pirros

Shkruar nga Pamfleti

Reportazh/ Brenda makthit të Bakhmuti-t, aty ku fitorja e Putinit do

Nëse qyteti bie, do të jetë një fitore si e Pirros për Moskën, pasi kanë humbur dhjetëra mijëra ushtarë këtu. Por do të jetë një goditje e madhe ushtarake dhe psikologjike për Ukrainën. Kievi ka investuar madhe në mbrojtjen e qytetit...

Është një shëtitje e gjatë, nervoze dhe e pasigurt drejt llogoreve të vijës së parë rreth Bakhmutit. Teksa ecim përmes pyjeve, lufta lulëzon rreth nesh.

Ndonëse Ukraina ka arritur fitime të vogla, mbajtja e qytetit po duket gjithnjë e më e vështirë. Rusia ka kapur të paktën 95% të ndërtesave dhe ende po ecën përpara. Të arrish në pozicionet mbrojtëse jashtë qytetit kryesor, do të thotë të largohesh nga mburoja dhe të përshkosh tokën bujqësore.

Dronët rusë po kërkojnë lëvizje, objektiva për artilerinë e tyre. Ndërsa lëvizim, dëgjojmë predha që kalojnë sipër nesh dhe më pas momentin tronditës kur ato përplasen në tokë, vetëm disa qindra metra larg.

Bakhmuti duket si një vegim nga një makth. Në horizont, ne jemi dëshmitarë rrënojash dhe vdekjesh.

Nëse qyteti bie, do të jetë një fitore si e Pirros për Moskën, pasi kanë humbur dhjetëra mijëra ushtarë këtu. Por do të jetë një goditje e madhe ushtarake dhe psikologjike për Ukrainën. Kievi ka investuar madhe në mbrojtjen e qytetit.

Reportazh/ Brenda makthit të Bakhmuti-t, aty ku fitorja e Putinit do

"Do të luftojmë deri në fund"

Nga një pozicion i mbuluar shikojmë sesi predha pas predhe lëshohet mbi këtë qytet të rrethuar. Bakhmuti ka parë luftimet më të ashpra urbane kudo në botë që nga Lufta e Dytë Botërore. Burrat që janë mbrojtësit e saj, na thonë se ata nuk do të dorëzohen. Një ushtar më thotë: “Ne jemi në tokën tonë dhe do ta mbrojmë këtë tokë. Ne kemi një motivim të madh, një motivim shumë të madh, për të mbrojtur tokën tonë. Dhe unë mendoj se armiku e kupton se ne do të luftojmë deri në fund”.

Më tej përgjatë vijës së frontit është qyteti i Chasiv Yar dhe me Rusinë që kontrollon pothuajse të gjithë Bakhmutin, ai mund të jetë i radhës.

Nga dritarja e një blloku apartamentesh të shkatërruar, trupat këtu më tregojnë se ku po lëvizin forcat e Vladimir Putinit.

Reportazh/ Brenda makthit të Bakhmuti-t, aty ku fitorja e Putinit do

Është një situatë e frikshme

Dita e freskët e pranverës thyhet nga zhurma e zhurmshme e predhave që shpërthejnë aty pranë. Shtyllat e mëdha të tymit përhapen mbi vijën e pemëve. Kundërofensiva kryesore e Ukrainës mund të mos ketë filluar, por luftimet mbeten intensive.

Në qendrën e komandës, ata e dinë se shtytja e madhe po afrohet - por derisa të fillojë, ata duhet ta pengojnë Rusinë të përparojë më tej. Nuk është e lehtë.

Reportazh/ Brenda makthit të Bakhmuti-t, aty ku fitorja e Putinit do

Çdo ndërtesë është goditur

Luftimet më të egra, në Donbas, kanë detyruar shumicën të largohen nga shtëpitë e tyre - këtu predhat zbarkojnë në rrugë pa paralajmërim. Ndërsa lëvizim, shohim një makinë në flakë. Sapo është goditur nga artileria. Çdo ndërtesë është e goditur. Dhe përdorimi pa kriter i dhunës nga Moska po përkeqësohet.

Në Kramatorsk, ne shohim njerëz të frikësuar që pastrohen pasi një bombë e madhe shpërtheu në lagjen e tyre në mes të natës.

Reportazh/ Brenda makthit të Bakhmuti-t, aty ku fitorja e Putinit do

Nuk ka asnjë objektiv ushtarak këtu - vetëm blloqe apartamentesh - dhe civilë që janë të tmerruar.

Valentyna ishte duke fjetur në momentin e shpërthimit. Ajo më thotë: “U mpiva, nuk munda të ngrihesha në këmbë dhe të bëja të paktën një hap, po dridhesha. Djali im më tërhoqi zvarrë në tualet. Kur u larguam, kishte pluhur gjithandej, e tmerrshme."

Çdo ditë që kjo luftë vijon, sjell vetëm masakra në Ukrainë dhe nuk ka aspak shpresë. /Përshtati “Pamfleti” nga “Sky News”

 

bakhmut ukriane lufte