Bota 3 Mars 2024, 16:52

Rikthehen tragjeditë në kanalin e “La Manche”, përmbytet një tjetër gomone; ndërron jetë një 7-vjeçare!

Shkruar nga Pamfleti

Rikthehen tragjeditë në kanalin e “La Manche”,

Një vajzë shtatëvjeçare ka ndërruar jetë pasi një varkë e vogël që po përpiqej të arrinte në Kanalin Anglez u përmbys në Francën veriore. Zyrtarët thanë se anija mbante 16 emigrantë dhe u mbyt disa kilometra larg brigjeve të Dunkirk.

Varka “nuk kishte përmasat e duhura për të transportuar kaq shumë njerëz”, tha autoriteti lokal në një deklaratë. Ai shtoi se prindërit e vajzës, të cilët po udhëtonin me tre fëmijë të tjerë, u dërguan në një spital në Dunkirk.

Autoriteti lokal Préfet du Nord tha se policia dhe zjarrfikësit u lajmëruan për varkën e përmbysur nga një këmbësor. Në një deklaratë shtoi se zyrtarët besonin se anija ishte ndoshta e vjedhur dhe nuk ishte mjaft e madhe për të mbështetur numrin e njerëzve në bord.

Një çift, origjina e të cilëve është duke u përcaktuar, me katër fëmijët e tyre, përfshirë nënën që është shtatzënë, ishin në bord.Vajza e vogël e çiftit, 7 vjeçe, vdiq nga mbytja”, tha Préfet du Nord.

Préfet du Nord tha se dy burra dhe gjashtë fëmijë të vegjël u dërguan në spital, por gjendja e tyre nuk ishte kërcënuese për jetën. Prokurorët në Dunkirk thanë gjithashtu se “disa persona janë në paraburgim” për incidentin, raportoi agjencia e lajmeve AFP.

Vdekja e fundit vjen pasi tre emigrantë vdiqën të mërkurën duke u përpjekur të kalonin Kanalin Anglez pasi varka e tyre u gjend në vështirësi.

Ishte një nga disa incidente, me gjithsej 249 njerëz të shpëtuar gjatë gjithë ditës. Shifrat e Home Office tregojnë se më shumë se 2,000 emigrantë kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar deri më tani këtë vit.