Bota22 Shkurt 2024, 22:25

Specialitet i KGB, çfarë është "teknika e grushtit" që dyshohet se u përdor për vrasjen e Navalny?!

Shkruar nga Corriere della Sera
Specialitet i KGB, çfarë është "teknika e
Navalny i izoluar në gjykatë

Teknika e goditjes në zemër u mësohej anëtarëve të KGB-së për të vrarë.

Sipas ‘Times’, e cila citon Vladimir Osechkin, themeluesin e grupit të të drejtave të njeriut ‘Gulagu.net’, lideri i opozitës ruse Alexei Navalny u vra me një grusht në zemër, një teknikë e përdorur nga agjentët e forcave speciale të KGB-së, pasi u ekspozua në temperatura të ulëta për disa orë.

Sipas Osechkin, i cili citon një burim që punon në koloninë penale të Arktikut ku Navalny vdiq të premten e kaluar, mavijosjet e gjetura në trupin e tij tregojnë teknikën e "grushtit".

Cila është teknika e grushtit?

Në përgjithësi, ne flasim për një goditje zemre (ose grusht prekordial) në lidhje me një manovër manuale për të defibriluar organin kardiak gjatë një aritmie. Goditja me grusht në zemër konsiderohet një manovër emergjente, e rekomanduar vetëm në mungesë të defibrilatorit dhe konsiston në një goditje të vetme në sternum, në lartësinë e zemrës, në një distancë rreth 20 centimetra. Manovra duhet të kryhet vetëm një herë brenda 30 sekondave nga fillimi i arrestit kardiak.

Sipas Times, megjithatë, teknika e sulmit në zemër u mësohet anëtarëve të KGB-së për të vrarë. Viktimat së pari ekspozohen ndaj temperaturave të ulëta për të dobësuar muskujt e zemrës.

Ngjarje të tilla mund të ndodhin dhe në jetën e përditshme, por janë të rralla. Goditja prodhon fibrilacion ventrikular pa dëmtuar sternumin, brinjët dhe zemrën. Kjo është, siç u përmend, një ngjarje jashtëzakonisht e rrallë që prek kryesisht atletët e rinj (më shpesh te subjektet e dobët). Rasti i një djali anglez, i cili vdiq në vitin 2017 pasi mori një top në zemër. Por nga ana tjetër, ju mund të goditeni mijëra herë nga një top futbolli (ose një top bejsbolli) pa ndodhur asgjë.

Ekziston vetëm një fraksion i sekondës në dritaren e ciklit kardiak, në të cilën goditja mund të shkaktojë arrest kardiak, domethënë gjatë fazës së hershme të repolarizimit të ventrikulit, një fazë që mund të zgjasë deri në 20 deri në 40 milisekonda. Kjo është pothuajse gjithmonë një situatë fatale. Këtë teknikë e përdorin vetëm agjentë e KGB, të cilët janë trajnuar për vite me radhë.

Goditja me kokë e Zidane ndaj Materazzi

Edhe rasti i goditjes së famshme me kokë që Zidane i shkaktoi Materazzi-t gjatë finales së Kupës së Botës 2006 mund të kishte shkaktuar arrest kardiak sipas mjekëve të ndryshëm sportiv dhe kardiologëve, pikërisht për shkak të llojit të goditjes. Në fakt, është dokumentuar gjerësisht në literaturën mjekësore se goditjet e papritura të dhunshme në nivelin e zonës së kraharorit prekordial, d.m.th. mbi zemrën, mund të shkaktojnë arrest kardiak, veçanërisht te atletët e rinj, nëse goditja përhapet në zemër në një moment të caktuar. /Pamfleti