Bota 9 Dhjetor 2023, 11:19

Vetoja ndaj rezolutës së OKB, Putin sulmon SHBA: Po bashkëpunon me Izraelin në masakrën që po bëhet në Gaza!

Shkruar nga Pamfleti

Vetoja ndaj rezolutës së OKB, Putin sulmon SHBA: Po bashkëpunon

Rusia ka sulmuar SHBA-në pas vetos së saj të premten ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që bënte thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza.

Diplomati rus akuzoi Uashingtonin si “bashkëpunëtor në masakrën brutale të Izraelit” në një deklaratë për këshillin pas votimit.

“Kolegët tanë amerikanë kanë dënuar me vdekje mijëra, nëse jo dhjetëra mijëra, më shumë civilë në Palestinë dhe Izrael, duke përfshirë gra dhe fëmijë, së bashku me punëtorët e OKB-së që po përpiqen t’i ndihmojnë ata”, tha Zëvendës Përfaqësuesi i Parë i Përhershëm rus në OKB Dmitry Polyansky.

“Dikush mund të thotë shumë fjalë të bukura, por boshe për demokracinë, të drejtat e njeriut, paqen, sigurinë, disa rregulla dhe rend, por sot, ne mësuam vlerën e vërtetë të këtyre fjalëve pasi dy anëtarë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së preferuan të mbeten bashkëfajtorë në masakrën brutale të Izraelit”, tha diplomati referuar SHBA dhe Britanisë së Madhe.

rusi shba okb veto izrael palestinë