Kronike 1 Prill 2023, 12:08

Monitoronte i armatosur dhe me radiomarrëse lëvizjet e policisë në Shkodër, arrestohet 52-vjeçari

Shkruar nga Pamfleti

Monitoronte i armatosur dhe me radiomarrëse lëvizjet e policisë

Një 52-vjeçar është arrestuar nga Policia e Shkodrës pasi qarkullonte nëpër qytet me radiomarrëse për  të monitoruar lëvizjet e shërbimeve të Policisë.

Nga të dhënat paraprake bëhet me dije se gjatë kontrolleve blutë kanë sekuestruar 1 armë zjarri e tipit pistoletë, me fishekë në fole, gati për qitje; 2 radio dhe pajisje të tjera si ato të Policisë, shkop metalik; si dhe një armë e ftohtë.

Gjatë kontrollit në servisin në pronësi të 52-vjeçarit, u gjetën një armë zjarri pistoletë (me fishekë në fole, gati për qitje), municion luftarak, një radio tjetër si e Policisë, shkop metalik dhe tabelë si ato të Policisë dhe një armë e ftohtë (dorezë metalike).

"Shërbimet e Komisariatit të Policisë Shkodër, në bashkëpunim me strukturat operacionale dhe ato hetimore të DVP Shkodër, në vijim të operacioneve të njëpasnjëshme për parandalimin dhe goditjen e veprimtarive kriminale, me mbështetjen e inteligjencës informative, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Servisi”.

Në kuadër të këtij operacioni, u arrestua në flagrancë shtetasi B. H., 52 vjec, banues në lagjen “3 Heronjt”, Shkodër, i cili u kap teksa mbante në automjet, një radio si të Policisë për të kontrolluar lëvizjet e shërbimeve të Policisë.

Gjatë kontrollit të ushtruar në servisin në pronësi të shtetasit B. H., shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale, një armë zjarri pistoletë me fishekë në fole, gati për qitje, municion luftarak, një radio tjetër si e Policisë (gjithsej 2 radio të sekuestruara), shkop metalik dhe tabelë si ato të Policisë dhe një armë e ftohtë (dorezë metalike).

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Shkodër, në bashkëpunim me Prokurorinë, vijojnë veprimet e thelluara hetimore, për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë ligjor të këtij rasti.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprime të mëtejshme.", njofton Policia.

arrestohet 52-vjeçari shkodër