Kronike31 Korrik 2023, 17:32

Operacioni “Rrjeti”, Apeli nuk ndryshon masat e sigurisë për 45 të arrestuarit

Shkruar nga Pamfleti

Operacioni “Rrjeti”, Apeli nuk ndryshon masat e sigurisë

Gjykata e Apelit ka lënë të pandryshuara masat e sigurisë për 45 të arrestuarit në kuadër të operacionit anti-drogë në Elbasan. Konkretisht, 35 prej tyre do të vijojnë të qëndrojnë në burg. Ndërkohë, 7 të tjerë janë në detyrim paraqitjeje dhe 3 të tjerë do të qëndrojnë në ‘arrest shtëpie’.

Kujtojmë se, më 29 qershor 2023 u goditën katër grupe kriminale që shpërndanin drogë në qytete të ndryshme. 

Ata u arrestuan në kuadër të operacionit ‘Rrjeti’. Një prej 45 personave të ndaluar si pjesëtar i njërit prej katër grupeve të shkatërruar është edhe Hekuran Gjeli, i shoqëruar më parë në polici për armëmbajtje pa leje si pjesë e grupit të Çapjave. Gjatë ekzekutimit të urdhër-ndalimeve por edhe më herët, policia ka sekuestruar lëndë narkotike, para dhe armë.

Në dosjen e plotë të operacionit “Rrjeti” ku u arrestuan 45 trafikantë droge në Elbasan, tregohet se si u zbuluan personat e akuzuar si të përfshirë në grupet kriminale që merreshin me trafik droge në zona të ndryshme të Elbasanit. Ata janë zbuluar nga agjenti i autorizuar me simbolin ‘K’ që blinte drogë dhe zbuloi se si e kryenin shitjen e lëndëve narkotike. Ata shpërndanin lëndë narkotike të llojit kokainë, heroinë, ekstazi dhe kanabis që e përpunonin dhe e përgatisnin në doza të vogla, gati për shitje. Lënda narkotike shitej në forma të ndryshme, dikush me letra si të paketave të cigares, një tjetër në shishe uji, apo edhe në materiale plastike.

Çfarë ka sekuestruar policia

Në kuadër të operacionit ‘Rrjeti’ janë sekuestruar 51 milionë lekë, 15 mijë euro si dhe një shumë frangash zviceriane! Po ashtu është sekuestruar 1 kilogram e 311 gramë kokainë, 860 gramë heroinë, 1 kilogram e 317 gramë kanabis, mijëra doza kokaine, heroine, kanabisi dhe metadoni, fara kanabisi, një armë zjarri model 56, sasi municoni luftarak, pjesë të armëve të zjarrit, silenciatorë, armë të ftohta.

Emrat e 45 personave:

Joni Hasnjoku

Durim Novaku

Hysni Sadushi,

Arsen Vishkulli,

Emiljan Dinja,

Ledi Nergjoni,

Erist Skilja

Gazmir Panxhi

Gentjan Shabani

Florenc Demiri

Gavrosh Berati

Rigert Kokoneshi

Ferdinand Sadushi

Ahmet Kushi 

Denis Darzeza

Florenc Puto

Storado Sadushi

Emre Puro

Rezarta Isufaj,

Shpetim Myrta

Edor Hasanllari

Andrea Gugu

Armando Buzani

Erind Hoxha

Ilirjan Kume

Sali Isufaj

Klajdi Isufaj

Igli Merko

Hekuran Gjeli

Xhuljano Gjyla

Enea Hysenbelli

Leonard Tola

Aldo Gjeli

Esmirand Lici

Xhulio Lluca

Armand Lluca

Oltjon Çela

Sara Çepi

Xhevit Bogdani

Taulant Novaku

Amarildo Sallaj

Romarjo Bora

Rudolf Korumi

Mariglen Hida

Fatmir Durbaku

gjykata e apelit masat e sigurise grup kriminal