Kronike27 Shtator 2023, 23:06

Rrëfeu 6 vrasje të bujshme, kush është Artan Tafani, pjesë e bandës së Laert Haxhiut

Shkruar nga Pamfleti

Rrëfeu 6 vrasje të bujshme, kush është Artan Tafani,

Policia e Lushnjes ka arrestuar pak ditë më parë Artan Tafani, i cili ishte shpallur në kërkim për grabitjen e një exchange në zonën e Astirit në Tiranë.

Pas arrestimit, Tafani është kthyer në bashkëpunëtor të drejtësisë, duke dhënë informacione mbi ngjarje të ndryshme kriminale, dhe për pasojë janë zbardhur 6 vrasje, 2 në Greqi, në Tiranë, Elbasan dhe Berat. Krahasj vjedhjes në Unazë të Re, nën kërcënimin e armës, Tafani është dënuar më parë për të njëjtën veprimtari kriminale,.

Grabitja e 2015-ës: Më 13 gusht 2015, do të njoftohej arrestimi i një të riu të të shpallur në kërkim nga policia për grabitjen e Ëestern Union në Lushnje. Policia në atë kohë theksoi se arrestimi i 31-vjeçarit në atë kohë Artan Tafani, me banim në lagjen “Xhevdet Nepravishta” të Lushnjes, ishte bërë një ditë më parë, pra më 12 gusht 2015.

Ai ishte anëtar i grupit të Laert Haxhiut dhe ndër emrat që ai ka përmendur para hetuesve për vrasjet që janë zbardhur është edhe emri i Haxhiut. Laert Haxhiu është në kërkim për masakrën e Lushnjës në vitin 2017, ndërsa disa anëtarë në vrasjen e dyfishtë dhe plagosjen e dy të tjerëve, janë hetuar e dënuar. Të vrarë mbetën Zamir Latifi e Jurgen Hoxha dhe u plagosën Bujar Turku dhe Marius Xhepexhiu, por shpëtoi shënjestra e tyre që ishte Xhulio Shkurti, nipi i Aldo Bares, kreu i bandës së Lushnjës. Laert Haxhiu dyshohet edhe për vrasjen e Besmir Hidës në 2019-ën, baba I dy fëmijëve, që u ekzekutua teksa pinte kafe në një lokal në qendër të Lushnjes.  Haxhia është dënuar me 18 vjet burg nga Gjykata e Lushnjës për masakrën e 11 shtatorit 2017. Autor i masakrës së Lushnjës, është arrestuar në Greqi dhe pritet të ekstradohet drejt Shqipërisë.