Kronike28 Mars 2023, 12:21

Plumbat ndaj Top Channel/ Publikohet fotoja e ‘Range Rover-it’ të autorëve, reagon pronari: Ma vodhën në Lezhë!

Shkruar nga Pamfleti
Plumbat ndaj Top Channel/ Publikohet fotoja e ‘Range Rover-it’

Makina ‘Range Rover’ e cila dyshohet se është përdorur për të sulmuar Top Channel është e shqiptarit nga Kosova, Ramadan Makolli. Kjo makinë është vjedhur në parkingun e një restoranti në Tale të Lezhës. 

Makina u gjet e djegur në autostradën e Kavajës, teksa më herët u raportua se ajo ka qenë me targa nga Tirana, të cilat ishin vjedhur tre muaj më parë.

Pronari i mjetit, i cili ka thënë se “Range Rover” me të cilin dyshohet se u sulmua “Top Channel”, ka qenë më parë vetura e tij, por që i është vjedhur nga rojtari i sigurisë së hotelit ku ai po qëndronte.

“Range Rover” me të cilin është sulmu Top Channel, ka qenë veturë e imja deri më 10 korrik të 2020-ës, por ajo m’u vodh nga roja i hotelit ku po qëndroja në Shëngjin me pushime atëherë”, tha Makolli për Arbëresh.
Kujtojmë se “Range Rover” është sekuestruar dhe aktualisht ndodhet në drejtorinë e policisë së Tiranës, ku po i bëhet ekzaminimi nga ekspertët për gjetjen e provave.

Në makinë ndodheshin dy armë kallashnikovë, me të cilat autorët ende të paidentifikuar qëlluan me breshëri plumbash drejt godinës së televizionit kombëtar.

Top Channel u sulmua rreth orës 00:30 ku autorët kanë qëlluar me kallashnikov nga makina në drejtim të godinës, viktimë e sulmit mbeti roja e sigurisë, Pal Kola 61 vjeç.

Policia doli me një deklaratë ku ka bërë të ditur se vetura me të cilën është kryer sulmi ndaj televizionit Top Channel në Shqipëri, dyshohet se është e kosovarit, e cila ka rezultuar e vjedhur më datë 10.07.2020, në fshatin Tale të Lezhës./Vox